Abp Jędraszewski na Wawelu: wolność trzeba na nowo zdobywać ciągle na nowo
11 listopada 2024 | 17:23 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
Wolność trzeba na nowo zdobywać. Ciągle na nowo. (…) Polska ciągle potrzebuje tych, którzy dla niej są gotowi oddać wszystko – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. za Ojczyznę sprawowanej w katedrze na Wawelu w Narodowe Święto Niepodległości. Metropolita krakowski stwierdził, że dziś ograniczane jest nauczanie religii w szkole, a z notorycznego kłamstwa czyni się cnotę politycznego sukcesu.
Abp Jędraszewski, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, wskazał na przykład wiary Apostołów, którzy aż po męczeństwo głosili Dobrą Nowinę całemu Imperium Rzymskiemu. Innymi wzorami chrześcijańskiej wiary, na które zwrócił uwagę metropolita krakowski są św. Marcin z Tours – patron dnia dzisiejszego czy wielcy polscy święci ostatnich czasów: bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i św. Jan Paweł II Wielki.
Metropolita krakowski nazwał „ludźmi wielkie wiary w Boga i ojczyzną” tych wszystkich, którzy przez 23 lata (między 1772 a 1795 r.) podejmowali próby ratowania Polski przed kolejnymi rozbiorami. – Wbrew ludzkim przewidywaniom i rachubom, a dobry Bóg nie szczędził swej łaski i powoływał Polaków, córki i synów naszej ziemi, by taką wiarę w Boga i w Polskę mieli – mówił hierarcha.
Abp Jędraszewski zauważył, że zaledwie dwa lata po trzecim rozbiorze Polski we Włoszech powstał Mazurek Dąbrowskiego, którego przesłanie: „Jeszcze Polska nie umarła (nie zginęła), kiedy my żyjemy” utożsamiało ojczyznę z narodem. Zwrócił uwagę, że sukcesy I Powstania Wielkopolskiego czy Powstania Listopadowego napawały Polaków nadzieją, którą wyrażali poeci w swoich dziełach.
Abp Jędraszewski przypomniał, że 11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
Hierarcha wyraził opinię, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. zmagania o jej wolność ciągle trwają. Przywołał słowa kard. Karol Wojtyła z poematu „Myśląc Ojczyzna…”: „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać”. Do obrony niepodległości Polski stawano w czasie II wojny światowej, a także później robili to Żołnierze Niezłomni i twórcy „Solidarności” powiedział kaznodzieja. Wspomniał też postać 21-letniego żołnierza, Mateusza Sitka, który w tym roku zginął ugodzony nożem przez migranta na granicy polsko-białoruskiej.
Odwołując się do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, abp Jędraszewski powiedział, że dziś ograniczane jest nauczanie religii w szkole, z notorycznego kłamstwa czyni się cnotę politycznego sukcesu, pojawia się hasło, że „polskość to nienormalność”, a w nauczaniu szkolnym redukuje się liczbę lekcji z historii i języka polskiego. W tym kontekście wypowiedział słowa modlitwy: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę, abyśmy ją jeszcze bardziej miłowali”. Zakończył słowami pisarki Marii Rodziewiczówny: „Są dwie potęgi, którym trzeba oddać wszystko, a w zamian nie brać nic – to Bóg i Ojczyzna”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.