Abp Jędraszewski: Nastał czas nowych zmagań o wolność
01 stycznia 2024 | 12:40 | pra, | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Nastał czas nowych zmagań o wolność, ku której „wyswobodził nas Chrystus” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie noworocznej Mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Metropolita krakowski nawiązał do dewizy abp. Antoniego Baraniaka – „niezłomnego i niestrudzonego, wręcz heroicznego świadka i obrońcy wolności Kościoła i Polski”. Dokładnie dzisiaj przypada 120 rocznica jego urodzin. Sejm poprzedniej kadencji podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski odwołał się do fragmentu Listu do Galatów odczytywanego dziś w liturgii. Św. Paweł Apostoł określił chwilę narodzenia Jezusa Chrystusa jako „pełnię czasu”, ponieważ począwszy od niej w całych dziejach ludzkości dokonał się zasadniczy przełom. – Dzięki zbawczemu dziełu Jezusa Chrystusa zostaliśmy wykupieni spod podległości Prawa, otrzymując godność przybranego synostwa Bożego – mówił metropolita krakowski wskazując dwie podstawowe tego konsekwencje.
Pierwsza z nich polega na zupełnie nowym sposobie odnoszenia się ludzi wierzących do Boga. – Odtąd możemy bowiem zwracać się do Niego, wołając jak prawdziwe dzieci: „Abba, Ojcze!” – zwrócił uwagę arcybiskup zaznaczając, że aramejskie słowo „Abba” wyraża nie tylko należny ojcu wielki szacunek, ale także owo ciepło, które zawiera się w słowach: „tata” czy „tatuś”. – Trudno wyobrazić sobie słowa bardziej serdeczne, oddające pełnię zaufania i bezmiar poczucia bezpieczeństwa u dziecka, które właśnie tak zwraca się do swego rodzica – podkreślał.
Drugą konsekwencją bycia dzieckiem Bożym jest szczególne doświadczenie radości i dumy, którą daje nam dar wolności. Metropolita za św. Pawłem wskazał na wielkie zadanie, jakim jest „trwanie w wolność i nie poddawanie się na nowo pod jarzmo niewoli”. – Nie wolno nam więc, od strony negatywnej, pozwolić na to, abyśmy dali się zniewolić przez jakąkolwiek zdradę, kłamstwo czy grzech. Natomiast od strony pozytywnej mamy trwać w wolności dzieci Bożych, żyjąc nadzieją, że kiedyś, po dobrym i szlachetnym życiu odziedziczymy życie wieczne – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, ale że trzeba się o nią nieustannie zmagać, wyrzekając się niekiedy samego siebie i wszystkiego, co się posiada.
Zaznaczył, że wymownym przejawem tak rozumianej wolności jest słynna dewiza św. Jana Bosko: Da mihi animas, caetera tolle, co znaczy: „Daj mi dusze, resztę zabierz”. – Święty wychowawca młodzieży był bowiem gotów zrezygnować ze wszystkiego, byle tylko Pan Bóg pozwolił mu kierować dusze swych wychowanków właśnie do Niego – wyjaśniał metropolita krakowski. Przypomniał, że tę dewizę przejął do swego biskupiego zawołania Prymas odrodzonej Polski, kard. August Hlond, a później także jego osobisty sekretarz, ks. Antoni Baraniak, również salezjanin, gdy został w 1951 roku mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. – Przez całe swoje długie, trwające 27 lat biskupie posługiwanie, aż do śmierci, która nastąpiła 13 sierpnia 1977 roku, był on niezłomnym i niestrudzonym, wręcz heroicznym świadkiem i obrońcą wolności Kościoła i Polski. Dokładnie dzisiaj, 1 stycznia 2024 roku, przypada 120 rocznica jego urodzin – mówił metropolita krakowski przypominając życiorys abp. Antoniego Baraniaka. Zwrócił uwagę, że do 1967 roku, to znaczy do chwili mianowania arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły na kardynała, abp Baraniak był drugą osobą w polskim Episkopacie i najbardziej bliskim i oddanym biskupem wobec Prymasa Tysiąclecia, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że prezydent Andrzej Duda w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku uhonorował pośmiertnie abp. Antoniego Baraniaka Orderem Orła Białego, a Sejm poprzedniej kadencji podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, który w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku, wspominając abp. Antoniego Baraniaka, wyznał, że jego „pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi otaczamy zawsze głęboką czcią”.
– Te same słowa pragniemy powtórzyć także dzisiaj, gdy zaczyna się właśnie Rok Arcybiskupa Antoniego Baraniaka i gdy nastał czas nowych zmagań o tę wolność, ku której „wyswobodził nas Chrystus” – zakończył metropolita krakowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.