Abp Jędraszewski: o duchu szkoły decydują wartości
28 września 2020 | 20:45 | BPAK / hsz | Dziekanowice Ⓒ Ⓟ
O duchu szkoły decydują wartości, zatroskanie o człowieka: o to, co mu się przekaże, przed czym obroni, do czego się da dodatkowe siły, by na czas trudny przygotować go, uodpornić, zapewnić ostateczne zwycięstwo – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Dziekanowicach.
Arcybiskup przewodniczył Eucharystii, po której uroczyście poświęcił nowy budynek Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Tajnego Nauczania w Dziekanowicach.
– Radość, że jest nowa wspaniała szkoła, nowe miejsce edukacji łączy się ze szczególnymi patronami tej szkoły – mówił w homilii abp Jędraszewski. – Mają oni mówić o ludziach, którzy w czasach bardzo trudnych przekazywali potajemnie, nawet pod groźbą śmierci, najbardziej ważne prawdy o tym, kim dzieci są, jaka jest ich tożsamość, na czym polega ich godność.
Hierarcha przypomniał, że w 1939 r. Gestapo i NKWD spotkały się, by opracować plan działania, w jaki sposób wymordować polską inteligencję i sprawić, że naród będzie siłą roboczą, bezwzględnie wykorzystywaną, pozbawioną pamięci historycznej i tożsamości. – Na tym tle trzeba zrozumieć to bohaterstwo ówczesnych nauczycieli we wszystkich miejscach Polski, którzy podjęli niezwykły trud ratowania polskiego ducha – zauważył arcybiskup.
Także Karol Wojtyła – dodał – doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że wobec eksterminacji polskiej inteligencji, warunkiem przetrwania Polski jako narodu było kształcenie ludzi świadomych swej historii, ziemi, powołania, godności.
Metropolita krakowski stwierdził, że wielkie zadanie spoczywa na tych, którzy są odpowiedzialni za kształt szkoły im. Bohaterów Tajnego Nauczania. O duchu szkoły nie decydują mury szkoły czy sprzęt, który jest na wyciągnięcie ręki. – O duchu szkoły decydują wartości, zatroskanie o człowieka: o to, co mu się przekaże, przed czym obroni, do czego się da dodatkowe siły, by na czas trudny przygotować go, uodpornić, zapewnić ostateczne zwycięstwo – podkreślił.
Przywołał też przemówienie Jana Pawła II z 2 czerwca 1980 r. w UNESCO, gdy papież upominał się o właściwy kształt szkoły. Bez względu na to, gdzie się znajduje, powinna się wpisywać w podstawowe zadanie, któremu na imię „kultura”. Kultura uszlachetnia i tworzy ludzi, społeczności, narody.
Arcybiskup wskazał, że współcześnie pojawiają się nowe zagrożenia, które uderzają w człowieka, w to kim jest, do czego jest przeznaczony, w rodzinę i naród. – Jakże więc wielkim zadaniem jest to, aby uczniom, wychowankom tej nowej szkoły przekazać to, co najpiękniejsze, najbardziej szlachetne, wzniosłe, co wyrasta z Polskiej, chrześcijańskiej tradycji i może ich prowadzić do zwycięstwa – podkreślił metropolita.
Stwierdził, że w świecie współczesnego chaosu traci się poczucie sensu, a pełną prawdę o człowieku da się tylko odczytać w świetle Ewangelii i słów Jezusa Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.