Abp Jędraszewski ogłosił nowe sanktuarium diecezjalne w Zakopanem
09 sierpnia 2020 | 21:52 | jg | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Drewniany kościółek św. Antoniego oo. bernardynów, który znajduje się na szlaku do Kuźnic to nowe sanktuarium diecezjalne w archidiecezji krakowskiej. Uroczystościom w niedzielę 9 sierpnia przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha poświęcił też pobliskie rondo, któremu patronuje św. Brat Albert.
– Postawa, jakiej uczy nas św. Antoni jest nam bardzo potrzebna. Mamy nie lękać się Chrystusowej Ewangelii, z radością i miłością głosić ją światu, nie tracąc nadziei, że ci, którzy są daleko i z wrogością odnoszą się do symboli chrześcijańskiej wiary, powiedzą kiedyś na wzór św. Piotra: „Panie, ratuj mnie – podkreślał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha życzył oo. bernardynom i wszystkim przybywającym do nowego sanktuarium, by ono promieniowało dobrocią Bożą, głęboką ludzką wiarą i radością tych, którzy dzięki św. Antoniemu doświadczą jak dobry Bóg.
Na początku Eucharystii dekret ustanawiający kościół św. Antoniego nowym diecezjalnym sanktuarium odczytał kanclerz Kurii Metropolitarnej w Krakowie ks. Grzegorz Kotala. Został on następnie przekazany przez abpa Marka Jędraszewskiego o. Antoniemu Klusce OFM, który jest proboszczem parafii św. Antoniego w Zakopanem. Kustosz nowego sanktuarium podziękował za przyznanie kościółkowi tytułu sanktuarium.
Słowa podziękowania do metropolity krakowskiego skierował także prowincjał oo. bernardynów o. Teofil Czarniak OFM. – Nasz kościółek leży na pięknym tatrzańskim szlaku. Jesteśmy wdzięczni krakowskiemu arcypasterzowi, że dostrzegł jego piękno i wielką historię. U nas zatrzymują się turyści, by poprosić Boga o potrzebne łaski przed górskimi wyprawami, doświadczają takiej głębi duchowej – podkreślał o. Teofil Czarniak.
Uroczystości u oo. bernardynów w Zakopanem uświetniła kapela regionalna, a także delegacje z pocztami sztandarowe nowotarskiej i zakopiańskiej „Solidarności”. Środowiska związane „Solidarnością” już w czasie komunizmu mogły liczyć na wsparcie oo. bernardynów i wspólne przeżywanie wielu uroczystości w kościółku na Bystrem, dzielnicy w której znajduje się nowe sanktuarium.
Przed rozpoczęciem Mszy św. abp Marek Jędraszewski poświęcił nowe rondo w Zakopanem, któremu patronuje Święty Brat Albert, a jest ono położone nieopodal kościółka św. Antoniego. W tym punkcie niedzielnych wydarzeń, jak i w Eucharystii z ogłoszeniem nowego sanktuarium wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z powiatu tatrzańskiego i miasta. – Patronat św. Brata Alberta nad tym rondem wcale nie jest przypadkowy, pokazuje, że sięgamy do naszej historii. Pragniemy wciąż wspominać wielkie postacie, które może naśladować, które przecież właśnie w naszym mieście żyły i pracowały, jak Święty Brat Albert – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Ojciec Antoni Kluska wspomniał także postać rzeźbiarza Pawła Szczerbę, który wykonał w drewnie św. Antoniego. Figura świętego z Padwy wykonana z drewna modrzewiowego przez zakopiańskiego rzeźbiarza Pawła Szczerbę znajduje się w głównym ołtarzu. Artysta zmarł kilka dni temu, miał ponad 90 lat. Bernardyn zachęcał do modlitwy w intencji zmarłego, ale też do nawiedzenia sanktuarium w ciągu dnia, gdzie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Bernardyni do stolicy polskich Tatr przybyli w 1902 r. Najpierw w miejscu obecnego kościółka był dom dla chorych zakonników z niewielką kaplicą. Tam posługę duszpasterską pełnili bernardyni, zwłaszcza w okresie okupacji, kiedy zamknięto inne okoliczne obiekty sakralne. W 1950 r. rozpoczęto rozbudowę dotychczasowej świątyni, przy zachowaniu stylu zakopiańskiego. Nowy kościół został poświęcony w 1959 r. W 1976 r. kard. Karol Wojtyła powierzył bernardynom duszpasterstwo parafialne na Bystrem, Kozińcu i Antałówce, a w 1984 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski erygował parafię pw. św. Antoniego z Padwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.