Abp Jędraszewski: Polska jest najważniejsza
03 maja 2020 | 15:25 | pra / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 3 maja w katedrze na Wawelu.
Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia. Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań. Są takie prawdy, które sprawiają, że ludzie widzą możliwość wyrwania się i uratowania z niebezpiecznych dla nich sytuacji. Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością do doznawania cierpień – te słowa refrenem swojej homilii uczynił abp Marek Jędraszewski, który 3 maja w katedrze na Wawelu sprawował Mszę św. w intencji Ojczyzny.
Są to przede wszystkim prawdy związane z chrześcijańską wiarą i z fundamentalnym dla niej wydarzeniem, jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa – komentował metropolita krakowski. Abp Jędraszewski odwołał się także do wydarzeń sprzed 229 lat, kiedy ogłoszono Konstytucję 3 Maja, która stała się testamentem dla kolejnych pokoleń, a także do innego testamentu dla narodu – wystąpienia Prymas Tysiąclecia z 1 marca 1981 r.
Kard. Stefan Wyszyński w warszawskiej katedrze poświęcał tablicę słynnego prezydenta Warszawy z początków drugiej wojny światowej – Stefana Starzyńskiego. Obok były wcześniej wmurowane tablice poświęcone „obrońcy godności Narodu” marszałkowi Sejmu Wielkiego Stanisławowi Małachowskiemu i Wincentemu Witosowi premierowi Rządu Jedności Narodowej w czasach wojny bolszewickiej. – Dla zapatrzonego w ten niezwykły tryptyk w warszawskiej katedrze Prymasa Tysiąclecia prawdą, którą trzeba z całą mocą głosi, była prawda o polskim Narodzie i o jego trwaniu – mówił abp Jędraszewski. „Naród nie jest na dziś, ani też na jutro. Naród jest, aby był!” – cytował Prymasa Tysiąclecia metropolita krakowski i dodawał, że aby by, żyć i trwa, Polska musi nieustannie powracać do swoich korzeni, znajdujących się w jej kulturze, języku i historii.Wskazując na 229 rocznicę Konstytucji 3 Maja, setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego, jak również stulecie Bitwy Warszawskiej i oczekiwanie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że na te radosne i skłaniające nas do osobistej i narodowej dumy, a także do wielkiej wdzięczności Panu Bogu wydarzenia, nakładają się budzące wielkie społeczne niepokoje: epidemia koronawirusa, spowodowany przez nią kryzys ekonomiczny, a ostatnio również napięcia w życiu politycznym naszej Ojczyzny.
Na końcu homilii metropolita krakowski jeszcze raz wrócił do rozważań na temat prawdy. – Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza – mówił abp Jędraszewski i dodawał, że trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako wspólne dobro nas wszystkich.
Arcybiskup zwrócił też uwagę na obiektywną prawdę o wartościach i szacunek dla każdej osoby ludzkiej. – Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością na przyjęcie cierpienia – a to sprawia, że szukamy fundamentu dla sensu naszej gotowości, by, gdy trzeba, cierpieć dla Ojczyzny – mówił metropolita krakowski.
Abp Jędraszewski przywołał dwa pytania kard. Karola Wojtyły postawione w poemacie Myśląc Ojczyzna: „Czyż możemy odrzucić wołanie [wolności silniejszej niż śmierć], które rośnie w nas jakby nurt w za wysokich i zbyt stromych brzegach?” i „Czyż może historia popłynąć przeciw prądowi sumień?”. – Wiemy, że człowiek może – ponieważ jest wolny – zarówno odrzucić wołanie o autentyczną wolność, jak i zagłuszyć w sobie głos właściwie ukształtowanego sumienia – mówił abp Jędraszewski i odwołując się do narodowej pieśni Boże, coś Polskę modlił się: „Boże, obdarz nas taką odwagą ducha, abyśmy nie odrzucali wymagań autentycznej i odpowiedzialnej wolności! Boże, daj nam tak szlachetne i prawe sumienia, aby tworzona przez nas historia była zawsze zgodna z ich najbardziej głębokim, opartym na obiektywnej prawdzie, nurtem! Daj nam to Boże i błogosław Polsce”.
Na końcu Mszy św. abp Marek Jędraszewski odmówił Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.