Drukuj Powrót do artykułu

Abp Jędraszewski prosił pieszych pielgrzymów z Podhala o modlitwę za Polskę

31.07.2017 , mir, Jasna Góra, 31-07-2017 Ⓒ ℗

Sample gr. Michał Plewka (KAI)

– Proszę Was o modlitwę za Polskę, abyśmy byli wierni krzyżowi, Kościołowi i Ewangelii – apelował na Jasnej Górze abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. z udziałem pątników 36. Pielgrzymki Góralskiej. W roku jubileuszowym 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymi z Podhala realizowali program „Bądźmy żywą koroną Maryi”.

W homilii abp Jędraszewski zachęcał pielgrzymów z Podhala do modlitwy za Ojczyznę, aby trwała przy Bogu. – Abyście przez umiłowanie Matki Jezusa pokazywali jak myśleć, jak żyć, jak przekształcać tę naszą niekiedy dramatyczną sytuację, w coś, co staje się wielkie, piękne i szlachetne, właśnie dzięki temu, że trwa w was, ludziach gór, wspaniała wiara, żarliwa miłość, nadzieja, których żadne wichury i nawałnice nie przemogą – mówił kaznodzieja.

Duchowny podziękował góralom za ich świadectwo wiary. Nawiązując do programu duchowego pielgrzymki „Bądźmy żywą koroną Maryi”, metropolita krakowski zauważył, ze tak jak diament w koronie jest kamieniem pięknym i niezwykle twardym, tak twardym jest lud gór przyzwyczajony do zmagania się z żywiołami tego świata.

– Inne regiony naszego kraju patrzą na was z podziwem i oczekują od was diamentowego świadectwa miłości do Matki Najświętszej, miłości wiernej aż do końca, miłości ofiarnej aż do wyrzeczenia się siebie, miłości, która potrafi pokonać wszelkie zło. A przecież wiemy jak wiele wymiarów tego zła jest dzisiaj w nas i pośród nas; w naszej Ojczyźnie, w naszym państwie – mówił do górali abp Jędraszewski.

W 4 grupach: z Rabki, Bachledówki, Orawy i Nowego Targu, wczesnym popołudniem na Jasną Górę dotarło ok. 900 pątników. Do górali dołączyli wierni z zagranicy, a także z częstochowskiej parafii św. Faustyny.

W grupie z Bachledówki na 250 osób, aż 90 z nich po raz pierwszy wyruszyło na pielgrzymkę. Nie zabrakło tez weteranów, którzy szli do Częstochowy po raz 30, niekiedy są to kolejne pokolenia, bo górale chętnie wyruszają całymi rodzinami.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.