Drukuj Powrót do artykułu

Abp Jędraszewski spotkał się ze Związkiem Podhalan

04 lutego 2018 | 22:41 | Zakopane / jg / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

– Niech skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg. Dzielcie się tym z innymi – mówił abp Marek Jędraszewski, który w niedzielę spotkał się w Zakopanem z góralami ze Związku Podhalan.

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej w kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku. Przypomniał słowa Jana Pawła II o obronie krzyża, wypowiedziane pod Wielką Krokwią w 1997 r.

– Papież wzywał do obrony krzyża w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jego słowa brzmią aktualnie również po 21 latach, kiedy w imię wolności i tolerancji usuwa się krzyże ze sfery życia publicznego na zachodzie Europy – zauważył hierarcha.

Abp Jędraszewski podziękował góralom za piękny śpiew, muzykę i ubiór, które jednoznacznie świadczą o ich tożsamości i poczuciu przynależności do podhalańskiej ziemi. – Niech ten skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg – zaapelował abp Jędraszewski.

Czytaj także: Pielgrzymi odwiedzają narodowe sanktuarium Józefa Kaliskiego

Eucharystię uświetniła kapela góralska. Mszę św. metropolita krakowski sprawował w góralskim orancie. Oczywiście zakopiańczycy na liturgię ubrali stroje regionalne, a w procesji z darami przynieśli m.in. kosz z oscypkami.

Po wspólnej modlitwie metropolita krakowski wraz z delegacją górali oraz kapłanami – m.in. dziekanem zakopiańskim ks. Bogusławem Filipiakiem udali się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku i złożyli wiązankę kwiatów na grobie ks. Józefa Stolaryczka. Kapłan był pierwszym proboszczem pod Tatrami, wyznaczał też pierwsze szlaki.

Abp Jędraszewski spotkanie z góralami zakończył w siedzibie Związku Podhalan na ul. Kościuszki. Tam arcypasterza powitał Andrzej Skupień, prezes zakopiańskiego oddziału ZP. Biskup Krakowa wziął udział w zawieszeniu krzyża w głównym pomieszczeniu organizacji. Krzyż poświęcono wcześniej w La Salette, w czasie góralskich rekolekcji.

Związek Podhalan to największa w świecie organizacja zrzeszająca górali, mająca wiele oddziałów w Polsce i poza granicami naszego kraju. Wśród znanych i cenionych kapelanów ZP był ks. prof. Józef Tischner.

Wersja do druku

Przeczytaj także

05 lutego 2018 11:59

Koszalin: napisz list do biskupa

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.