Abp Jędraszewski: Św. Jan Paweł II nauczycielem miłości do Chrystusa, Kościoła i Polski
23 października 2023 | 16:36 | pra | Rzym Ⓒ Ⓟ
– W 45. rocznicę uroczystego początku pontyfikatu Jana Pawła II prosimy, by pozostał dla nas nauczycielem miłości do Chrystusa, Kościoła, Polski – mówił w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.
W homilii metropolita krakowski przypomniał, że dokładnie 45 lat temu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.
Metropolita krakowski stwierdził, że podobnie jak św. Pawłowi, Chrystus powierzył św. Janowi Pawłowi II misję głoszenia Ewangelii. Jak zaznaczył, to zapewne nie podobało się wielu mu współczesnym ludziom. Papież podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r. przypominał wszystkim, że prawdziwa wolność to życie zgodne z Bogiem i Jego przykazaniami. Niektóre środowiska dystansowały się od jego słów, mówiąc że Polacy sami wiedzą jak używać swej wolności. Papież jednak niestrudzenie głosił prawdę dla dobra ludzi, bez względu na reakcje.
Jak św. Paweł Ojciec Święty głosił Ewangelię w utrapieniu, gdy miał miejsce zamach na jego życie, a z upływem czasu choroba osłabiała jego siły. Papież nie stracił ducha, a jego świadectwo o Chrystusie cierpiącym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym przemawiało do wszystkich. Wokół niego zawsze gromadzili się młodzi, którzy czuli, że on jak dobry ojciec kocha ich i od nich wymaga.
Abp Jędraszewski podkreślił też, że Karol Wojtyła bardzo kochał także Polskę i dał tego wyraz m.in. w swym poemacie „Myśląc Ojczyzna”. Natomiast podczas Apelu Jasnogórskiego Jan Paweł II mówił: „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje”.
– Dziękujemy Bogu, że dał nam tak wielkiego rodaka, jedynego w ciągu długich wieków naszej ojczyzny. W 45. rocznicę uroczystego początku jego pontyfikatu prosimy, by pozostał dla nas nauczycielem miłości do Chrystusa, Kościoła, Polski – zakończył arcybiskup.
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie jest najstarszym polskim ośrodkiem duszpasterskim poza krajem. Został ustanowiony przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r., z inicjatywy kard. Stanisława Hozjusza. Jest siedzibą Missio cum cura animarum dla Polaków przebywających w Diecezji Rzymskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.