Abp Kocsis: wizyta papieża była darem Boga wśród współczesnych wyzwań
06 maja 2023 | 05:00 | Vatican News | Hajdudorog Ⓒ Ⓟ
Odczytaliśmy tę wizytę jako dar od Boga – zaznacza abp Péter Fülöp Kocsis, odnosząc się do chwil, które papież Franciszek spędził w greckokatolickiej parafii w Budapeszcie podczas pielgrzymki na Węgry. Ojciec Święty często wchodzi w kontakt z przedstawicielami Kościołów wschodnich, więc z jednej strony jego przybycie do nas nie dziwi – mówi Radiu Watykańskiemu ordynariusz archieparchii Hajdudorog, dodając, że mimo to wspólnota odczytała wydarzenie jako wielką łaskę.
Zapytany o sytuację mniejszościowego Kościoła w momencie historycznym, w którym trwa inwazja rosyjska na sąsiedni naród, abp Kocsis zaznacza powagę wyzwań, przed jakim stoi na co dzień odwiedzona przez papieża grupa.
Franciszek: ochrona małoletnich i osób bezbronnych musi być regułą dla wszystkich w Kościele
„Wojna jest bardzo brutalna i powoduje ogromne cierpienie rodzin czy narodów: nie tylko Ukraińców, również Rosjan, a także innych mających z nimi kontakt, czyli też nas, Węgrów, sąsiadów Ukrainy. Przybywający stamtąd ludzie, ów wielki tłum, to w większości grekokatolicy lub prawosławni, więc oczywiście mamy zadanie pomagać nie tylko społecznie, ale i duchowo. I już zostało generalnie zorganizowane duszpasterstwo Ukraińców, którzy tysiącami rodzin przyjechali tu, na Węgry” – wskazuje abp Kocsis.
Zwraca również uwagę na inną walkę, „która przychodzi raczej z Zachodu”, a jest nią sekularyzacja, światowość, o której niebezpieczeństwie dużo mówił Ojciec Święty. Podkreśla, że „Kościół greckokatolicki, który pozostaje bardzo wierny starym tradycjom, może dostarczyć pewnej obrony przed ową światowością, sekularyzacją”.
„Nie powiedziałbym, że sami nie mierzymy się z tym problemem (…), ale jeśli możemy przedstawić swój styl życia, styl wiary, relacji z Bogiem, może zdołamy wyrazić ów przekaz, że człowiek sam z siebie nie uległ zmianom, dzisiaj jest taki sam, jak był 100, 300 lat temu: jest obrazem Boga. A przesłanie Kościoła zasadza się na tym, iż człowiek potrzebuje Boga, nawet osoby żyjące w sekularyzmie. Myślę więc, że Kościół greckokatolicki, katolicki Kościół wschodni może dać szczególne wsparcie współczesnym ludziom” – zauważa hierarcha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.