Abp Kowalczyk o prof. Skubiszewskim: jesteśmy wdzięczni za jego wierność zasadom (krótka 3)
18 lutego 2010 | 11:29 | im Ⓒ Ⓟ
Podziwiałem jasność jego umysłu i konsekwentną linię polityki zagranicznej, nie tylko w jego poczynaniach, ale również w licznych publicznych wypowiedziach, także do korpusu dyplomatycznego – powiedział abp Józef Kowalczyk wspominając zmarłego prof. Krzysztofa Skubiszewskiego podczas Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Nuncjusz apostolski w Polsce jest dziekanem Korpusu Dyplomatycznego.
Z uznaniem wspominam prace nad negocjacją zapisów konkordatowych prowadzone przez ministra Skubiszewskiego z ramienia rządu polskiego – powiedział abp Kowalczyk, który negocjował treść tych zapisów w imieniu Stolicy Apostolskiej. Nuncjusz zaznaczył, że Jan Paweł II bardzo cenił prof. Skubiszewskiego jako osobę odpowiedzialną za polską politykę zagraniczna w dobie trudnych przemian społeczno-ustrojowych po 1989 r.
Nuncjusz apostolski wspominał kwalifikacje intelektualne, naukowe i dydaktyczne Zmarłego, które znalazły szerokie uznanie w świecie i przyniosły mu wiele doktoratów honoris causa prestiżowych uczelni. Również Stolica Apostolska, w uznaniu zasług Profesora, powołała go w 2002 r. na członka Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
"Dzisiaj stojąc wobec doczesnych szczątków śp. Zmarłego składam mu, w imieniu własnym i całego Korpusu Dyplomatycznego, wyrazy uznania i podziękowania za jego bezcenny wkład w budowanie nowej rzeczywistości bytowania ludzkiego w duchu poszanowania praw narodów, kultur i poszczególnych jednostek" – powiedział abp Kowalczyk.
Zwrócił uwagę, że udział w uroczystościach pogrzebowych oznacza także czysto ludzką wdzięczność i uznanie dla Zmarłego za jego człowieczeństwo, kompetencje, kulturę bycia, formację intelektualna i duchową, wierność zasadom etycznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.