Drukuj Powrót do artykułu

Abp Kupny do młodzieży: jesteście wyczuleni na obłudę – zachowajcie tę wrażliwość

25 marca 2018 | 18:16 | xrk | Wrocław Ⓒ Ⓟ

Prawie tysiąc młodych ludzi świętowało dziś na wrocławskim Ostrowie Tumskim 33. Światowy Dzień Młodzieży. – Wiem, że jesteście wyczuleni na brak szczerości, fałsz o obłudę, dlatego, proszę, zachowajcie tę wrażliwość – mówił do zgromadzonych w katedrze abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski w homilii nawiązał do orędzia papieża Franciszka i do hasła tegorocznego święta młodych, którymi są słowa wypowiedziane przez anioła Gabriela do Maryi: „Nie bój się. Znalazłaś bowiem u Boga łaskę”.

Abp Kupny zauważył, że kiedy Maryja podejmowała najważniejszą decyzję w swoim życiu, była bardzo młodą dziewczyną. – Bóg zaufał jej mądrości, młodości i rozsądkowi. Nie bał się powierzyć losów świata bardzo młodej kobiecie – mówił.

– Zapewne Maryja odczuwała lęk, ale Bóg pomógł Jej go pokonać – przekonywał hierarcha. Słowa, jakie usłyszała Maryja są skierowane do każdego z młodych zebranych w katedrze. – Bóg czyta w waszych sercach i dobrze zna wyzwania, przed którymi stoicie, zna problemy i trudności – dodał.

Hierarcha zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie boją się być sobą. – Chcą sprostać wymaganiom innych i ciągle dostosowują się do sztucznych standardów – tłumaczył abp Kupny. – Nieustannie dokonują retuszowania swoich wizerunków. Chowają się za maskami i fałszywymi tożsamościami. U wielu mamy do czynienia z obsesją na tle otrzymywania jak największej liczby „polubień”. Tymczasem, kiedy spojrzymy na Ewangelię, zobaczymy, że Jezus nie obiecuje nam ani błyskotliwej kariery, ani sukcesu. Nie znajdziemy u Jezusa pustych obietnic, że wszyscy nas polubią, ale obiecuje nam jedno – że zabierze nasz lęk, to wszystko, co nas przytłacza.

Po Mszy św. abp Kupny zaprosił młodzież na posiłek na dziedzińcu swojego domu, a następnie do wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych z myślą o nich: języka migowego, łączenia pasji z wiarą oraz uwielbienia Boga tańcem. W tym czasie każdy mógł skorzystać ze strefy miłosierdzia, gdzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu i gdzie można było skorzystać z sakramentu pojednania. Z myślą o szukających swojej drogi życia zorganizowano Vocation Caffe, gdzie młodzi mogli porozmawiać z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych, działających na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.