Abp Kupny poświęcił budowany przez dwa pokolenia wiernych kościół w Lipkach
19 października 2024 | 15:20 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Ta świątynia jest waszą odpowiedzią na tęsknotę Boga, na Jego pragnienie zamieszkania wśród swojego ludu. To się nie zmienia od czasów biblijnych – mówił abp Józef Kupny podczas poświęcenia kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lipkach (parafia Brzezina).
Metropolita wrocławski przewodniczył uroczystej Mszy świętej w Lipkach (gmina Skarbimierz) i dokonał poświęcenia kościoła. Namaścił ołtarz i ściany świątyni olejem Krzyżma świętego oraz okadził je.
– To od księdza arcybiskupa wyszła myśl o szybkim przygotowaniu poświęcenia świątyni, która od razu została podchwycona z radością przez parafian z Lipek. Za to bardzo dziękuję. Mam mocno w sercu słowa, które Jezus powiedział: „Ja was wysłałem, abyście żęli to, nad czym wy się nie natrudziliście. Inni się natrudzili, a wy w ich trud weszliście”. Chylę czoła przed tymi, którzy wiele się natrudzili, byśmy modli przeżywać ten dzień. Dziękuje moim poprzednikom – mówi ks. Rober Szwabowicz, obecny proboszcz parafii w Brzezinie, na terenie której znajduje się kościół w Lipkach.
Bóg poprzez świątynię zawsze chciał być blisko swojego ludu. W homilii metropolita wrocławski przypomniał, że Bóg mieszkał w Arce Przymierza, która towarzyszyła ludowi Izraela na pustyni. Gdy król Dawid zamieszkał w swoim domu po zdobyciu Jerozolimy, rzekł do proroka Natana: „Ja mieszkam w pałacu cedrowym, a arka mieszka w namiocie”. Dlatego chciał wybudować świątynię. Ale Pan Bóg postanowił, że tę świątynię przygotuje syn Dawida – Salomon. Po niewoli babilońskiej za sprawą proroka Aggeusza Izraelici odbudowali świątynię, choć nie tak okazałą. Stała się ona centrum odnowienia moralno-religijnego.
– Uroczystość poświęcenia kościoła w Lipkach jest w pewnej mierze kontynuacją tamtych zbawczych wydarzeń. Współcześni mieszkańcy wpisują się w dzieło budowy domu Bożego. Ten kościół jest waszą odpowiedzią na tęsknotę Boga, na Jego pragnienie zamieszkania wśród swojego ludu. To się nie zmienia od czasów biblijnych. Bóg chce zawsze być z nami, w swoim synu Jezusie Chrystusie. A świątynia staje się wyrazem tego, że i wy chcecie być z Nim, wsłuchiwać się w słowo Boże, które jest słowem życia. I odnaleźć przymierze zawarte z nami przez Chrystusa na drzewie krzyża – mówił abp Kupny.
Dziękował Bogu za budowniczych kościoła w Lipkach, za proboszczów, za architekta, kierownika budowy, projektantów, za pracowników i za wiernych.
– Długo na ten akt poświęcenia poświęcenia czekaliście – oświadczył metropolita wrocławski.
Nauczał, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła, a w niej dokonujemy aktu pokuty, ponieważ sami o własnych siłach nie potrafimy się uwolnić od grzechów. Potrzebujemy Boga. Dlatego tak ważne jest, byśmy stanęli w prawdzie, uznali własną grzeszność i w swojej bezsilności zanurzyli się w Bożym miłosierdziu.
– Jeden z łotrów na krzyżu przyznał się do grzechu, do słabości. W zamian Jezus obiecuje mu udział w Królestwie Niebieskim. Ktoś, kto nie przyzna się do grzechu, nigdy nie dozna radości przebaczenia. Pokazuje, że Bóg nie jest mu potrzebny. Zwykle w taki sposób rozpoczyna się dramat odejścia od Pana Boga. To jest pierwszy krok do oddalenia się. Samozadowolenie, przekonanie o swojej prawości moralnej prowadzi do odwrócenia się od Boga i odrzucenia Jego projektu naszego szczęścia. A On nie chce tylko szczęścia naszego na ziemi, ale w wieczności – tłumaczył abp Kupny.
Zachęcał wiernych, by jak najczęściej przychodzili do swojego kościoła i spotykali się z żywym i prawdziwym Jezusem.
– Wspólnota parafialna zbliża was do Boga, podnosi ku górze, pozwala duchowo wzrastać. Dlatego ważne są pytania: czy jesteście za siebie tutaj nawzajem odpowiedzialni? Jestem tutaj pierwszy raz i muszę powiedzieć, że wybudowaliście piękną świątynię. Należą wam się słowa uznania. Ale czy troszczycie się także o duchowe życie swojej wspólnoty parafialnej? Czy kłopoty naszych sióstr i braci w wierze są wam obojętne, czy pomagacie sobie np. modlitwą? – pytał pasterz Kościoła wrocławskiego.
Tłumaczył, że największe misteria dokonują się w tym świętym miejscu – kościele, który w akcie poświecenia promieniuje blaskiem na całą parafię i ubogaca ją błogosławieństwem.
– I my z tej świątyni musimy wrócić przemienieni, silniejsi, otwarci, miłujący. O te łaski dla was i dla waszych rodzin będę prosił w tej Mszy świętej. Opiekujcie się tym domem Pana, dbajcie o niego, przychodźcie tu często, by spotkać się z prawdziwą, wieczną i boską miłością – zakończył homilię abp Józef.
Kościół w Lipkach należy do parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Brzezinie, w dekanacie Brzeg południe. Jego budowa rozpoczęła się 1989 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Juliana Bylicy. Parafianie aktywnie się w nią włączyli. Świątynię wzniosły dwa pokolenia mieszkańców Lipek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.