Abp Marek Jędraszewski: człowiek jest powołany do sprawiedliwości oraz miłosierdzia
15 listopada 2023 | 12:36 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Wszyscy nosimy znamiona nieśmiertelności samego Boga. Jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, i powołani do sprawiedliwości oraz miłosierdzia – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. ku czci Bożego Miłosierdzia, odprawionej w kaplicy św. Faustyny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Na początku Mszy św. głos zabrał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Zbigniew Bielas. Podziękował arcybiskupowi za przygotowane przez niego rozważania, które zostały wydane w publikacji „Boże, Ojcze Miłosierny, Tobie zawierzamy” i przywitał zebranych biskupów, duchownych, osoby konsekrowane i pielgrzymów.
W homilii arcybiskup powiedział, że człowiek został stworzony na Boże podobieństwo i nosi w sobie obraz nieśmiertelności, sprawiedliwości i miłosierdzia. Odniósł fragment Księgi Mądrości do św. Faustyny. Jezus jej powiedział przed śmiercią, by zdała się całkowicie na Niego i łączyła swe uczynki z Jego zasługami. Mówił do niej: „Córko moja, chcę się napawać miłością serca twego – miłością czystą, dziewiczą, nieskalaną, bez żadnego przyćmienia. Córko moja, im więcej ukochasz cierpienie, tym miłość twoja ku mnie będzie czystsza”.
Arcybiskup odniósł to do słów z Księgi Mądrości: „Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i uznał ich za godnych siebie”. W innym miejscu Chrystus mówił do Faustyny, że dostrzega jej czystą miłość, uniżenie jej duszy i nic nie uchodzi jego uwagi. Autor Księgi Mądrości mówił, że Bóg doświadczył sprawiedliwych jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę. Św. Faustyna wspominała w Dzienniczku słowa Jezusa, który mówił ze wszelkie jej nędze są spalane w ogniu Jego miłości, a swym uniżeniem ściąga na dusze morze Jego miłosierdzia. „Wierni w miłości będą przy Nim trwali: łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych” – pisał autor Księgi Mądrości. Jezus mówił także do św. Faustyny, by była spokojna, bo podoba Mu się w jaki sposób pełni Jego wolę. Święta Faustyna wspominała także moment, gdy podczas procesji rezurekcyjnej ujrzała Zmartwychwstałego, który powiedział do niej: „Serce Mojego Serca, napełnij się radością”.
– Wszyscy nosimy znamiona nieśmiertelności samego Boga. Jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, i powołani do sprawiedliwości oraz miłosierdzia – podkreślił metropolita. Na zakończenie dodał, że zebrani proszą Boga, by spojrzał na świat w swym nieskończonym miłosierdziu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.