Abp Martyniak: kapłan służy wszystkim ludziom
21 kwietnia 2011 | 13:58 | pab / sz Ⓒ Ⓟ
Podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, grekokatolicy wspominają w Wielki Czwartek ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Rano w archikatedrze przemyskiej obrządku bizantyjskiego odprawiona została Liturgia św. Bazylego pod przewodnictwem abpa Jana Martyniaka. Metropolita przemysko-warszawski przypomniał, że gestem umycia nóg Chrystus ukazał służebną misję kapłaństwa.
Abp Martyniak przypomniał, że „gest umycia nóg był gestem, który wykonywali słudzy, a do tego uniżył się Jezus – Pan i Mistrz” i „dał tym samym przykład służby dla każdego kapłana”.
„Kapłan jest sługą, służy wszystkim ludziom i każdemu człowiekowi. Nieraz są różne rozdźwięki, trudności, bo jako kapłani nieraz chcielibyśmy rządzić. Wchodzi w grę także odniesienie polityczne. A ksiądz musi być dla wszystkich w parafii, i dla wierzących i dla niewierzących. Jeśli będzie chwalił jednych lub zaangażuje się politycznie, to jego kapłaństwo na tym traci” – powiedział KAI abp Martyniak.
Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce wskazał, że Eucharystia służy budowaniu Kościoła. „Kapłan ma budować Królestwo Boże przez sakramenty święte, w tym Liturgię” – zaznaczył hierarcha.
Zwraca też uwagę na modlitwę brewiarzową, jako modlitwę całego Ludu Bożego, abp Martyniak zachęcił, aby kapłani odmawiali ją z wiernymi. „Ale nawet jeśli to niemożliwe, to wtedy też łączy się z nami cały Kościół, mało tego – modli się w nas zmartwychwstały Chrystus, nigdy nie modlimy się sami. Jeśli jesteśmy z Nim złączeni od chrztu i wszczepieni w Jego kapłaństwo, to On się w nas nieustannie modli” – podkreślił abp Martyniak.
Przypomniał też o modlitwie za tych kapłanów, którzy przezywają różne kryzysy i doświadczenia.
Wieczorem w cerkwiach odprawiana jest Jutrznia Męki Pańskiej (Utrenja Strastiej), w czasie której śpiewa się dwanaście fragmentów z czterech Ewangelii opisujących mękę Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.