Abp Martyniak otworzył wystawę ikon z wizerunkami Bogurodzicy
23 października 2010 | 10:57 | pab Ⓒ Ⓟ
W soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu 22 października została otwarta wystawa ikon z wizerunkami Matki Bożej, powstałymi podczas II Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2010. W uroczystości wziął udział metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak.
Abp Martyniak mówił o wartości i znaczeniu ikony w Kościele greckokatolickim. Zauważył, że jak dla protestantów centrum stanowi Pismo Święte, a w Kościele rzymskokatolickim Najświętszy Sakrament, tak w obrządku wschodnim ważna jest ikona. Ma za zadanie pobudzać i rozwijać wiarę oraz uosabiać Boga i osoby święte.
Zaprezentowane ikony powstały w czasie II Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2010. Warsztaty są inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej SAREPTA i osób skupionych wokół inicjatywy „Droga Ikony”. Odbywały się w dniach 12-24 września w Nowicy k. Gorlic. W tym roku artyści pisali ikony z wizerunkami Matki Bożej. W ub. roku tematem był Jezus Chrystus, a w przyszłym będą to apostołowie. W warsztatach wzięli udział ikonopisarze z Polski i Ukrainy.
– Każdy dzień warsztatowy rozpoczynał się i kończył modlitwą. W ciągu dnia natomiast artyści tworzyli, często wymieniali się swoimi doświadczeniami, pomagali sobie nawzajem, podpowiadali – wspomina ks. Jan Pipka, proboszcz w Krynicy Zdroju, przewodniczący Bractwa SAREPTA i opiekun duchowy warsztatów.
Patronat nad przedsięwzięciem objęli arcybiskup przemysko-warszawski Jan Martyniak i Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński. Komisarzami artystycznymi byli prof. Roman Vasylyk z ASP we Lwowie oraz Małgorzata Dawidiuk z pracowni Ikos w Przemyślu.
Ikony w archikatedrze greckokatolickiej w Przemyślu można oglądać do 30 października w godz. 9.00–17.00. W listopadzie zostaną zaprezentowane we Lwowie, a w grudniu w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.