Abp Michalik: Jan Paweł II miał odwagę głoszenia prawdy Bożej i dla niej cierpiał
22 października 2013 | 00:07 | pab Ⓒ Ⓟ
Abp Józef Michalik we wspomnienie bł. Jana Pawła II przewodniczył Mszy św. w przemyskiej bazylice archikatedralnej. – Miał odwagę głoszenia prawdy Bożej i dla jej promocji niejednokrotnie cierpiał – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski o papieżu Polaku.
Rozpoczynając Eucharystię metropolita przemyski mówił: Dziękujemy Panu Bogu za to, że Jan Paweł II może być naszym pośrednikiem przed Nim i prosimy, by miał w swojej opiece Kościół w naszej ojczyźnie.
W Mszy św. uczestniczyło wielu wiernych świeckich oraz siostry zakonne i wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego. kazanie wygłosił ojciec duchowny WSD ks. Tomasz Picur.
– Jeśli w Roku Wiary dzień po dniu staramy się podążać ku wierze głębszej, dojrzalszej, bardziej świadomej, to pozwólmy by naszym przewodnikiem był dziś znowu, tak jak przez wiele lat, Jan Paweł II – zachęcał.
Ks. Picur przypomniał, że szczególnym przedmiotem zainteresowania Karola Wojtyły był człowiek – jego przeżycia i wewnętrzne doświadczenia oraz refleksja o czym one świadczą. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że każdy człowiek nosi w sobie pewne poczucie niespełnienia i braku, a jednocześnie stałe pragnienie czegoś więcej, którego nie potrafią zaspokoić żadne dobra. – Bo żadne wartości doczesne nie potrafią uczynić nas całkowicie szczęśliwych – powiedział ks. Picur.
Podkreślał, że papież również zastanawiał się skąd w człowieku i w nim samym, bierze się to poczucie niespełnienia i Kto może je zaspokoić. – Refleksja nad człowiekiem otwiera nas na Boga i wiedzie na drogę wiary. Jana Pawła II doprowadziła do pełni człowieczeństwa, do ujawnienia się najpiękniejszych ludzkich wartości: godności, miłości, wrażliwości na dobro i drugiego człowieka. A po zakończeniu tego życia, ta droga zawiodła go do Domu Ojca, którego odkrywał – mówił ks. Picur.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.