Drukuj Powrót do artykułu

Abp Michalik: Kościół musi myśleć o uczciwości w polityce

02 czerwca 2018 | 22:18 | pab | Gorliczyna Ⓒ Ⓟ

Kościół musi myśleć o uczciwości w polityce, o moralności, ale nie wolno się mieszać do popierania jakiejkolwiek partii – powiedział abp Józef Michalik, który w sobotę przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przeworsku-Gorliczynie.

Emerytowany metropolita przemyski ubolewał, że w Polsce jest wiele nienawiści i „zapobiegliwości o interes własny”. Przypominał, że trzeba być uczciwym w życiu i pracy. Podkreślił przy tym – powołując się na Franciszka – że Kościół musi się mieszać do polityki, ale nie do partyjności.

– Kościół musi myśleć daleko o dobru człowieka, o uczciwości w polityce, o moralności, ale nie wolno się mieszać do popierania jakiejkolwiek partii. Nie ma takiej partii, którą Kościół, by chciał popierać. Nie ma i nie będzie, dlatego. że jedna partia byłaby przeciwko drugiej, a Kościół nie chce dzielić, chce jednoczyć. Kościół popiera moralność, uczciwość, a sprzeciwia się złu w życiu indywidualnym i publicznym – podkreślił abp Michalik.

Kaznodzieja wskazywał, że parafianie powinni poczuwać się do chętnego wspierania świątyni i tworzenia „atmosfery życzliwości i troski o to święte miejsce”. Zaznaczył jednak, że głównym celem Kościoła nie jest troska o zewnętrzne sprawy, ale „szukanie zagubionych”. – Tak jak Pan Jezus szukał. Szedł od wioski do wioski, od domu do domu, tak i kapłan ma szukać zagubionych. Ale trzeba, żeby miał współpracowników i to jest zadanie dla nas wszystkich, żebyśmy się poczuli odpowiedzialni za zagubionych – powiedział abp Michalik.

Wspominając patrona parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara, hierarcha zwrócił uwagę, że na jego dziełach kształcą się klerycy w seminariach duchownych na całym świecie. – Nasza wiara jest usadowiona na nauczaniu i świadectwie świętych – zaznaczył.

Kościół pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara poświęcił 25 października 1992 r. ówczesny metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk. Było to wielkie wydarzenie, które zgromadziło wielkie rzesze ludzi, którzy byli spragnieni, by posiadać świątynię. Budowa trwała 15 miesięcy. Parafia powstała 22 sierpnia 1993 r. Jubileusz istnienia parafii świętowano w 27. rocznicę beatyfikacji patrona Józefa Sebastiana Pelczara, której dokonał w Rzeszowie 2 czerwca 1991 r. Jan Paweł II. Kanonizacja odbyła się 18 maja 2003 r. w Rzymie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.