Abp Michalik: Kościół zawdzięcza bardzo dużo św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi
20 stycznia 2015 | 08:36 | pab Ⓒ Ⓟ
Św. Józef Sebastian to człowiek, któremu Kościół w Polsce i naszej archidiecezji zawdzięcza bardzo dużo – powiedział abp Józef Michalik w poniedziałek 19 stycznia w archikatedrze w Przemyślu. W Mszy św., sprawowanej w liturgiczne wspomnienie byłego biskupa przemyskiego i obecnego patrona archidiecezji, uczestniczyły siostry z założonego przez niego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
Na początku Mszy św. metropolita przemyski stwierdził, że wartość świętych polega przede wszystkim na tym, że przybliżają ludziom świętość Boga i mówią, że „Bóg jest blisko człowieka i każdy może uczestniczyć w Jego świętości”. Zaznaczył, że świętość sprawia łaska Ducha Świętego, ale potrzebna jest współpraca człowieka.
Następnie abp Michalik zwrócił uwagę na ogromny dorobek biskupa Pelczara. – Nasz święty biskup i patron Józef Sebastian to człowiek, któremu Kościół w Polsce i naszej archidiecezji zawdzięcza bardzo dużo. Odkryty został właściwie od początku. Jest to w ostatnich wiekach jedyny biskup, który dał całość teologii ascetycznej dla formacji kapłanów, zakonów i chrześcijan – powiedział.
W homilii ks. Krzysztof Chudzio, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, podkreślił ciągłą aktualność nauczania św. Józefa Sebastiana. Przypomniał, że biskup przemyski przed 100 laty wskazywał na wiele poglądów i prądów kulturalnych niesprzyjających religii. Cechowały się one wrogością i kierowaniem obelg wobec Kościoła albo obojętnością religijną, która objawiała się chłodem względem Pana Boga i lekceważeniem obowiązków religijnych.
– Minęło ponad sto lat, a wiara, Kościół i ludzie nadal zagrożeni są tymi samymi niebezpieczeństwami – powiedział kaznodzieja. – Nieustannie doświadczamy faktu zagłuszania głosu Boga w naszych sercach. Niestety ciągle narażeni jesteśmy na słuchanie różnej propagandy, niepostrzeżenie pozwalamy sobą manipulować – przestrzegał.
– Bardzo pragnął, aby jego diecezja była święta. Dobrze wiemy, że świętość jest nie tylko naszym przywilejem, ale jest nam zadana, jest naszym obowiązkiem – podkreślił ks. Chudzio.
W czasie Mszy św. modlono się w szczególności w intencji wiernych archidiecezji przemyskiej, której patronem jest św. Józef Sebastian oraz za siostry z założonego przez niego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie k. Krosna w diecezji przemyskiej. Wychowany w atmosferze religijnej, wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu i w roku 1864 przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach odbytych w Rzymie był prefektem i profesorem w Przemyskim Seminarium Duchownym, a w latach 1877-1899 profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Bożego Serca i Najświętszej Maryi Panny, co wyrażał w swej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. Przejęty troską o dziewczęta zagrożone moralnie, o chorych i ubogich, założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W roku 1899 został biskupem pomocniczym, a w 1900 ordynariuszem diecezji przemyskiej. Św. Józef Sebastian, powołał w 1911 r. w Rzymie Papieski Kościelny Instytut Polski, z myślą o kapłanach przebywających na studiach w Wiecznym Mieście.
Po 25 latach gorliwej posługi biskupiej zmarł w opinii świętości 28 marca 1924 roku.
Papież Jan Paweł II w 1991 r. zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 maja 2003 roku w Rzymie ogłosił go świętym Kościoła powszechnego. Jest jednym z patronów archidiecezji przemyskiej.
Relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara znajdują się w przemyskiej katedrze. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.