Drukuj Powrót do artykułu

Abp Michalik: potrzebna jest zmiana, nie wykluczam kandydowania

10 marca 2009 | 12:22 | tk/ju Ⓒ Ⓟ

Na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski potrzebna jest zmiana – powiedział dziś dziennikarzom abp Józef Michalik, obecny przewodniczący tego gremium.

Tuż przed rozpoczęciem zebrania plenarnego biskupów, które wybierze przewodniczącego KEP oraz jego zastępcę, metropolita przemyski powiedział, że „potrzebna jest nowa krew”.

Abp Michalik pytany o to, czy będzie się ubiegał o wybór na stanowisko przewodniczącego KEP na kolejną, pięcioletnią kadencję nie wykluczył takiej decyzji i zażartował, że dziwi się, iż biskupi tolerowali go podczas dotychczasowego pięciolecia.

Z kolei wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki na pytanie KAI o przewidywania przed wyborami odparł z uśmiechem: „Wiem kto zostanie wybrany: ten, kogo wskaże Pan Bóg”.

Zdaniem abp Damiana Zimonia na stanowisku przewodniczącego KEP „trzeba sprawnego mediatora, który umie połączyć różne opinie i nurty w Kościele”. W rozmowie z KAI metropolita katowicki dodał, że owa różnorodność jest czymś pozytywnym, zaś współczesny model polskiej religijności jest bardzo urozmaicony. „Model ten tworzony jest przez miasto środowiska wiejskie ale też „pewne obrzeża”

Abp Zimoń zapewnił, że biskupi modlą się do Ducha Świętego o dokonanie dziś dobrego wyboru.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.