Abp Michalik: trwa walka o wyeliminowanie prawa Boga do obecności w świecie (uzup.)
03 czerwca 2010 | 14:31 | rl/Przemyśl, R. Fara/KAI, xpb, tk Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj trwa walka o wyeliminowanie prawa Boga do obecności w świecie” – powiedział abp Józef Michalik podczas uroczystości Bożego Ciała w Przemyślu. Przewodniczący Episkopatu zauważył z ubolewaniem, że wielu katolików popiera prawo kobiety do zabicia swego dziecka lub korzystanie ze sztucznego zapłodnienia in vitro. W procesji uczestniczyło około 10 tysięcy wiernych.
Nawiązując do zbliżających się wyborów prezydenckich, metropolita przemyski stwierdził, iż „nie wolno akceptować na najbliższe lata drogi, która byłaby drogą nieuczciwości, drogą ‘kręcenia’ w prawach moralnych”.
„Nie zamierzam wymieniać żadnego nazwiska ani żadnej partii, ale domagam się od moich rodaków, żeby w tych i we wszystkich wyborach, nie tylko żeby głosowali – żeby wybierali grupę i człowieka kierującego się sumieniem” – apelował abp Michalik.
Metropolita przemyski zaznaczył, że jeśli naród nie będzie miał przywódców, którzy potrafią bronić praw natury, prawa Bożego, prawa narodu do własnej historii, nie będzie miał przywódców mądrych, którzy potrafią nowoczesność łączyć z historię z tradycją – nigdy się nie rozwinie.
Hierarcha przypomniał, że Kościół broni prawa natury, prawa naturalnego poczęcia człowieka. „Bo jeśli się pozwoli na manipulacje, [to] dzisiaj to będą manipulacje w probówce a jutro to będą manipulacje krzyżówek ze zwierzętami i jeszcze inne, a przecież już dzisiaj jesteśmy świadkami tego, że jest wielki, światowy handel organami ludzi, zwłaszcza biednych, porywanych” – mówił abp Michalik.
Przewodniczący Episkopatu przestrzegł, że prawa, które będą ustalane poza Bogiem – obrócą się przeciw człowiekowi.
Dzisiaj chrześcijanie mają obowiązek mówić o Jezusie nie tylko w Kościele, ale tam gdzie się znajdują, gdyż dzisiaj świat potrzebuje proroków nie tylko w sutannach, ale i w garniturach i w sukniach – mówił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Na zakończenie metropolita przemyski stwierdził, iż w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przychodzimy dziękując Chrystusowi w „święto otwarcia na świat”. Przychodzimy Go przepraszać za niedociągnięcia i modlić się, żeby z ręki swej opatrzności ojczyzny naszej nigdy nie wypuszczał.
Abp Michalik kilkakrotnie podkreślał, że dzisiaj Polska potrzebuje ludzi sumienia, którzy będą realizowali zgodnie z nim zasady prawa naturalnego. Zaznaczał, że „nasze spotkanie z Jezusem dokonuje się w mocy ognia Ducha świętego, który wypala w nas to, co jest złe, co nas nęka i co niepokoi. Co więcej Duch święty uświadamia nam, że nie jesteśmy ludźmi bez grzechu, że tego grzechu nie powinniśmy się lękać, ale, że jesteśmy ludźmi odkupionymi i z Chrystusem ten grzech zwyciężamy”.
„Bóg chrześcijan – jak zaznaczył – jest Bogiem dziesięciu przykazań, jest Bogiem wymagającym, Bogiem, który liczy na człowieka sumienia, na człowieka, który będzie bronił nienarodzonych, chorych, biednych” – mówił metropolita przemyski.
Procesja Eucharystyczna przebiegała także w atmosferze modlitwy za kapłanów w Roku Kapłańskim. W procesji wzięły udział wszystkie parafie Przemyśla, zgromadzenia żeńskie i męskie z terenu miasta, wierni obrządku bizantyńsko-ukraińskiego przy których katedrze miały miejsce modlitwy trzeciego ołtarza eucharystycznego, kapituła katedralna, żołnierze, władze samorządowe i lokalne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.