Abp Michalik w Gnieźnie: nie bójmy się trudnej analizy naszych czasów
26 kwietnia 2009 | 13:23 | bg / ju. Ⓒ Ⓟ
„Nie udawajmy, że nie widzimy, co się dzieje. Nie obawiajmy się trudnej analizy naszych czasów. Zróbmy ją rzetelnie i w prawdzie.”
Mówił 26 kwietnia w homilii sumy odpustowej sprawowanej na placu św. Wojciecha w Gnieźnie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Abp Michalik zacytował wybitnego teologa Hansa Ursa von Balthasara, który przed półwieczem pisał: „Sytuacja Kościoła jest dziś śmiertelnie poważna. Koncentrujemy się na tym, aby zaproponować wszystkie możliwe chrześcijaństwa, które grożą tym, że zostanie zaprzepaszczone wszystko to, co dotąd rozumiano przez chrześcijaństwo”.
„Otóż to! – stwierdził abp Michalik. – Dzisiaj próbuje nam się wmówić, że chrześcijaństwo nie powinno się zajmować pewnymi tematami. Ile namęczą się niektóre gazety, by wypłakać się nad losem chrześcijaństwa w Polsce, nad losem naszej wiary, która nie chce zrezygnować z wymagań stawianych człowiekowi. Ile razy słyszymy, że Kościół traci na tym, że nie chce niektórych przykazań wykreślić” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.
Zacytował również inną znaną myślicielkę, Simone Weil, która stwierdziła kiedyś, że główną przyczyną choroby, która się rozprzestrzeniła w Europie, była operacja usunięcia religii z ludzkich serc. „Czy w naszych rodzinach religia jest dziś wprowadzana, czy usuwana?” – pytał kaznodzieja.
Nawiązał też do sytuacji politycznej w naszym kraju. Stwierdził, że przed niespełna 30 laty prymas Stefan Wyszyński mówił o odpowiedzialności za naród. Powiedział wówczas: „Postęp nie jest dziełem partii, tylko narodu. Musi zerwać z korupcją, z życiem na koszt państwa, musi się rozprawić ze złodziejami dobra publicznego, wypowiedzieć wojnę korupcji, defraudacjom i urządzaniem się towarzyszy na koszt państwa. Musi przestać kłamać”.
„Zastanówmy się, co z tego można odnieść do naszych czasów – pytał abp Michalik. – Dzisiaj te wady narodowe i publiczne są nadal aktualne. Nie interes partii przed głosowaniem, nie obietnice powinny być ważne, ale troska o naród, o najbardziej zacofane regiony Polski, o to, by granice możliwości człowieka nie były przekraczane” – wołał.
Homilia abp. Michalika była kilkakrotnie przerywana oklaskami. Wysłuchało jej blisko 40 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy, a także kilka tysięcy wiernych obecnych na dzisiejszych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.