Abp Michalik wręczył medale „Pro Ecclesia Premisliensi”
21 kwietnia 2011 | 16:01 | pab Ⓒ Ⓟ
Osiem osób otrzymało dziś z rąk metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika medale „Pro Ecclesia Premisliensi” przyznawane wiernym świeckim za ich działalność na rzecz Kościoła lokalnego.
Medale „Pro Ecclesia Premisliensi” przyznawane są przez metropolitę przemyskiego na wniosek kapłanów po zatwierdzeniu przez Kapitułę Medalu, w skład której wchodzą prepozyci kapituł istniejących w archidiecezji. Każdy z trzech medali (złoty, srebrny i brązowy) wyraża wdzięczność dla osób, którzy swoją postawą, dziełami apostolskimi czy poprzez inne działania, a nade wszystko poprzez świadectwo wiary i przywiązania do Kościoła godnie reprezentują archidiecezję przemyską. Rozróżnienie stopni medali wynika z zakresu działania i sposobu oddziaływania wyróżnionych osób.
W tym roku odznaczeni zostali: medalem złotym – Stanisław Piotrowicz z Odrzykonia, natomiast medalami brązowymi – Stanisław Bator z Błażowej, Tadeusz Buk, z Kraczkowej, Marian Cwynar z Markowej, Helena Jabłecka ze Zręcina, Zyta Łuc z Pruchniku, Zofia Pantoł z Dynowa i Karol Węgrzyn z Kobylan. Nie przyznano medalu srebrnego.
Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych:
Stanisław PIOTROWICZ, parafia pw. św. Katarzyny w Odrzykoniu. Zaangażowany w duszpasterstwo i życie tych parafii, na terenie których mieszkał, głosił prelekcje i katechezy przedmałżeńskie. Zawodowo pełniąc funkcję prokuratora, powoływany do różnych gremiów tej grupy zawodowej, zawsze dbał o prawdę, także w procesach księży; również w latach komunistycznych. Jeden z założycieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, pełnił w nim m.in. funkcje prezesa podkarpackiego oddziału oraz członka zarządu głównego. Przewodniczy Kołu Towarzystwa w Krośnie, które prowadzi małe schronisko dla bezdomnych oraz kuchnie dla ubogich. Od dwóch kadencji Senator Rzeczpospolitej, czynny obrońca życia, jest autorem szeregu ustaw służących dobru Ojczyzny. Odznaczony medalem złotym.
Stanisław BATOR, parafia pw. św. Marcina w Błażowej, mieszka w Białce. Zaangażowany w budowę kościoła fililanego w Białce, pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Budowy. Członek Rady Parafialnej. Jest wzorowym ojcem i dziadkiem. Odpowiedzialny za prace remontowe w kościele, za wystrój, dbanie o otoczenia kościoła, zatroskany o niezbędne fundusze. Wiele sił i czasu bezinteresownie poświęca dla swojego kościoła, mobilizując innych do tegoż dzieła. Ta postawa jest wynikiem troski i miłości do Kościoła. Odznaczony medalem brązowym.
Tadeusz BUK, parafia pw. św. Mikołaja Bp w Kraczkowej. Przewodnik kalwaryjski, zelator róż różańcowych, członek Dzieła Pomocy Powołaniom. Ma duże zasługi w powstanie Parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Swoje obowiązki wypełnia sumiennie, rzetelnie i gorliwie. Aktywnie uczestniczy w życiu sakramentalnym w parafii. Swoją pracą oraz ofiarami materialnymi wspiera dzieła parafialne, pomaga też w parafiach, gdzie syn pełnił funkcje proboszcza. Cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem parafian. Odznaczony medalem brązowym.
Marian CWYNAR, parafia pw. św. Doroty w Markowej. Od prawie 55 lat pełni w parafii funkcję organisty. Ukończył Szkołę Organistowską w Przemyślu. Swoje obowiązki wykonuje sumiennie i zgodnie z normami liturgicznymi. Kolejni proboszczowie z wdzięcznością wyrażali się o jego zaangażowaniu i poświęceniu dla dobra kościoła parafialnego. Parafianie wraz z Księdzem Proboszczem i Księdzem dziekanem mając na uwadze trud związany z wykonywaną funkcją oraz czas jej wypełniania są przekonani o zasadności wyróżnienia i tej formie podziękowania za poświęcenie i troskę o muzyczną stronę życia parafialnego. Odznaczony medalem brązowym.
Helena JABŁECKA, parafia pw. św. Stanisława BM w Zręcinie, Z kościołem w Zręcinie związana od swojego Chrztu. Wraz z mężem wychowała 3 córki. W swoim życiu realizuje zasadę miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny. W latach 70. będąc nauczycielką, jako pierwsza powiesiła krzyż w klasie. Jest zelatorką Żywego Różańca, przyczyniła się do powstania kilku róż w parafii. Troszczy się o porządek w kościele. Jako czcicielka Bożego Miłosierdzia przyczyniła się do wprowadzenia w swojej parafii nowenny i kultu relikwii św. s. Faustyny. Co roku organizuje pielgrzymki do Łagiewnik. Jest członkiem Rady Parafialnej. Od ponad 20 lat należy do Kręgów Domowego Kościoła, w parafii cieszy się wielkim szacunkiem. Odznaczona medalem brązowym.
Zyta ŁUC, parafia pw. św. Mikołaja Bp w Pruchniku. Jest członkiem Dzieła Pomocy Powołaniom, od kilkudziesięciu lat jest zelatorką Róży, aktywizującą kobiety należące do grupy modlitewnej. Jest kobietą cichą, nie narzucającą się, ofiarną i przykładną nie tylko dla własnej rodziny, ale dla parafian. Odznaczona medalem brązowym.
Zofia PANTOŁ, parafia pw. św. Wawrzyńca w Dynowie. Aktywnie uczestniczy w Akcji Katolickiej, działa w Radzie Parafialnej, służąc pomocą jako szefowa jej sekcji ekonomicznej. Przygotowała kilka projektów konserwatorsko-restauracyjnych dla kościoła parafialnego. Czyniła to zawsze bezinteresownie, traktując swoją pracę jako powinność względem Kościoła. Odznaczona medalem brązowym.
Karol WĘGRZYN, parafia pw. Narodzenia NMP w Kobylanach. Ponad 27 pełnił funkcje kościelnego, z przerwą od stycznia 1957 roku. Czyni to bardzo gorliwie, ofiarnie i dokładnie. Cieszy się dobrą opinią proboszczów oraz wiernych. Od 15 lat troszczy się o rozprowadzanie prasy katolickiej w parafii, będąc także odpowiedzialny za jej rozliczanie. Oddany bezinteresownie sprawom Kościoła. Odznaczony medalem brązowym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.