Abp Migliore: otwierajmy nasze wspólnoty na doświadczenie słowa Bożego
21 listopada 2015 | 16:25 | xmb Ⓒ Ⓟ
Słuszne zatroskanie i święty niepokój z powodu laicyzacji dzisiejszego społeczeństwa, z powodu oporu naszych wspólnot względem słowa Bożego, musi skupić się na nas samych: my najpierw musimy na nowo otworzyć się na słowo Boże – mówił abp Celestino Migliore podczas Mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym św. Józefa, z okazji 450 – lecia warmińskiego seminarium duchownego Hosianum.
Razem z nuncjuszem apostolskim Mszę św. koncelebrowali abp Wojciech Ziemba, abp Józef Górzyński, bp Julian Wojtkowski, bp Romuald Kamiński oraz absolwenci Hosianum i kapłani z Elbląga, Ełku oraz ojcowie werbiści z Pieniężna.
W homilii abp Migliore podkreślił, że seminarium to alma mater, która uczy, jak strzec słowa Bożego i naszych braci. Przypomniał, że wielkim problemem dnia dzisiejszego, nurtującym zwłaszcza każdego duszpasterza, jest fakt, że Słowo Boże nie znajduje posłuchu, nie wzbudza zainteresowania, że słuchacze pozostają nieczuli na przekazywane treści, a czasami wręcz zauważa się ich niechęć.
W takich sytuacjach – mówił nuncjusz apostolski – czasami ograniczamy się do ubolewania z powodu zamknięcia na słowo; z powodu oporności ludzi, którym posługujemy. Czasami wskazujemy na jakieś obiektywne trudności, które nie pozwalają nam znaleźć odpowiedniego języka dla przekazywania ewangelicznego przesłania. I nie wszyscy znajdują właściwe rozwiązanie takich problemów.
Zdaniem abp. Migliore sposobem na zatwardziałe serca, na serca zamknięte przed innymi ludźmi jest nowa ewangelizacja. Musimy uznać, że jedyna droga, jaka nam pozostaje, jest drogą do Tego, w którego rękach wszyscy jesteśmy. Nasza droga rozpoczyna się od nowej ewangelizacji siebie samych, naszych wspólnot parafialnych; ewangelizacji tych, którzy siebie samych uważają już za dobrych. Właśnie w tym celu, aby świat uwierzył.
Hierarcha zaznaczył, że nie możemy się już usprawiedliwiać z tego, co ganimy u innych: obojętności i oporu względem Słowa Bożego; nawyku cytowania słowa Bożego, bez wcielania go w nasze codzienne życie; braku codziennego naprawiania naszego własnego życia.
Trzeba – tłumaczył abp Migliore – otwierać nasze wspólnoty, małe i duże, parafialne i zakonne, nasze rodziny, środowiska szkolne i miejsca pracy, stowarzyszenia kulturalne i sportowe, zakłady opieki zdrowotnej i więzienia, na doświadczanie słowa i na przyzwalanie na osobistą przemianę, dokonywaną przez słowo Boże.
Życzę sobie i wam wszystkim, aby dzisiejsza celebracja budziła i odnawiała w nas twórczy niepokój o Boże słowo, medytowane, przeżywane, osobiście i wspólnotowo, na pierwszym miejscu przez nas biskupów, kapłanów, seminarzystów – zakończył nuncjusz apostolski.
Warmińskie Seminarium Duchowne zostało utworzone w Braniewie przez kard. Stanisława Hozjusza 21 sierpnia 1565 roku. Po 1945 roku „Hosianum” rozpoczęło swoją działalność w Olsztynie. 5 czerwca 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił nowy budynek seminarium. Od 1 września 1999 r. Wyższe Seminarium Duchowne współpracuje z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.