Abp Migliore: wspominanie historii to żywa pamięć, potrzebna współczesnym
05 lipca 2014 | 14:21 | xmb Ⓒ Ⓟ
Polacy mają głębokie wyczucie historyczne. Wspominanie historii to żywa pamięć, potrzebna współczesnym. Patrzymy wstecz, aby dobrze iść do przodu – powiedział abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce podczas Mszy św. odprawionej w sobotę w kościele św. Jakuba w Butrynach z okazji VII Warmińskiego Kiermaszu Dialogu, Tradycji i Zabawy.
W Mszy św. uczestniczyli m.in. abp Wojciech Ziemba, kanonicy warmińscy, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele uniwersytetu, mieszkańcy Olsztyna i dawni mieszkańcy Warmii.
W homilii nuncjusz apostolski zwrócił uwagę na znaczenie traktu biskupiego dla historii. Szlak biskupi, który bogaci się o nowe głazy, został mądrze odrestaurowany przez miłośników historii, jako zabytek tej wspólnoty chrześcijańskiej, tych ziem i mieszkańców, którzy patrzą do przodu, otwierają nowe drogi – mówił hierarcha. Warto z istnienia traktu biskupiego wydobywać cały walor edukacyjny, formacyjny i katechetyczny. Ta pamięć o biskupach warmińskich ma być pamięcią ukierunkowaną na przyszłość.
Zatrzymując się przy biskupie Eneaszu Sylwiuszu Piccolominim – abp Migliore podkreślił, że przez kanoników został wybrany na biskupa warmińskiego. Po roku został papieżem, przyjął imię Pius II. Jako głowa Kościoła był umiejętny, umiał korzystać ze swego intelektu, wyprzedzał swoje czasy.
W dalszej części homilii abp Migliore przypomniał określenia, zadania, jakie przypisuje się biskupom: pasterz, anioł, oblubieniec.
Biskup to pasterz – mówił nuncjusz, który strzeże owiec, otacza troską owce słabe, które się pogubiły. Biskup ma przewodzić, kreować, zachowywać integralność owczarni, być dla niej wzorem. Powinien iść za ludem, by pomóc tym, którzy zostali z tyłu. Biskup to również anioł, który strzeże, naucza i prowadzi. Jako oblubieniec, biskup wskazuje na związek jaki istnieje między biskupem i Kościołem – tłumaczył arcybiskup.
Po Mszy zostały odsłonięcie głazy pamiątkowe na Trakcie Biskupim w Bałdach, poświęcone biskupom: Henrykowi Flemingowi, Eberhardowi z Nysy, Eneaszowi Sylwiuszowi Piccolominiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi II i Teodorowi Andrzejowi Potockiemu.
Następnie zaprezentowano inscenizację powitania biskupa Teodora Potockiego w roku 1712 przez wszystkie stany warmińskie w wykonaniu aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie.
Kiermas to uroczystość odpustowa na Warmii, wskrzeszona w 2006 r. Jest wspólną inicjatywą Gminy Purda i Warmińskiej Kurii Metropolitalnej. Kiermas odbywa się na trakcie biskupim w Bałdach. Tę granicę Warmii i Mazur symbolicznymi wrotami przekraczali niegdyś biskupi-nominaci warmińscy, witani przez przedstawicieli wszystkich stanów. Lipcowy termin imprezy nawiązuje do powołania w 1243 r. Diecezji Warmińskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.