Abp Mokrzycki: nie lękajmy się stanąć przeciw złu
15 sierpnia 2016 | 10:05 | pab Ⓒ Ⓟ
Nie lękajmy się stanąć przeciw złu – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w Kalwarii Pacławskiej. Osobisty sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI, a obecnie metropolita lwowski przewodniczył tam 14 sierpnia Mszy św. podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
– Nie lękajmy się stanąć przeciw złu. Ono jest pośród nas, ono jest jak wilk w owczej skórze. Zatem odwagi w zaufaniu Bogu, bo kto idzie za Nim i z Nim, ten ma życie wieczne – zapewniał abp Mieczysław Mokrzycki.
Zabierzmy ze sobą obraz miłości Maryi w poszukiwaniach 12-letniego Jezusa – mówił dalej były sekretarz papieski – i zobaczmy wokół siebie ludzi, którym możemy i powinniśmy pomóc. – Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść, radość tam, gdzie panuje smutek, nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz, pokój tam, gdzie panuje wojna – zachęcał.
Metropolita lwowski prosił również o modlitwę za pokój na Ukrainie, której Kościół katolicki obchodzi w tym roku 25-lecie odnowienia struktur administracyjnych. Zaznaczył, że chociaż w mediach niewiele mówi się o sytuacji na wschodzie Ukrainy, to ciągle trwa tam wojna, giną ludzie, a wielu powraca kalekami. – Proszę, pamiętajcie o nas w modlitwie, szczególnie w tym miejscu, skąd widać archidiecezję lwowską – mówił.
Na początku Mszy św. osobisty sekretarz Jana Pawła II wprowadził relikwie świętego papieża. Jako kardynał, 13 sierpnia 1968 roku Karol Wojtyła przewodniczył uroczystościom odpustowym w Kalwarii Pacławskiej. Są to kolejne relikwie, które od tegorocznego odpustu będą znajdować się w kalwaryjskim sanktuarium. 12 sierpnia wprowadzono relikwie błogosławionych męczenników franciszkańskich z Pariacoto – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, a 13 sierpnia św. Siostry Faustyny – Apostołki Bożego Miłosierdzia.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, Msza św. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicy Cudu nad Wisłą, sprawowana była w intencji ojczyzny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu i parlamentu, lokalnych samorządów oraz służb, czuwających nad bezpieczeństwem kraju. Oni również odpowiadali za oprawę liturgiczną.
Dzisiejszy dzień był również czasem dziękczynienia za św. Maksymiliana Marii Kolbego – franciszkanina, który w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu oddał życie za innego współwięźnia. 14 sierpnia przypadła 75. rocznica jego śmierci. Z tej okazji popołudniu w kościele odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne za ofiarę życia tego zakonnika.
Księża celebrujący Eucharystie podczas odpustu mieli na sobie jednolite ornaty, które zostały ufundowane przez pielgrzymów. Pieniądze na wykonanie 150 kompletów szat liturgicznych zostały zebrane zaledwie w miesiąc. Mają one na przodzie napis: „ICXC NIKA”, który oznacza „Jezus Chrystus Zwycięzca”. Z tyłu natomiast umieszczono logo sanktuarium.
Jak co roku, w uroczystościach odpustowych brało udział wielu pielgrzymów z Ukrainy, głównie z archidiecezji lwowskiej. Do kalwaryjskiego sanktuarium przybywają również chrześcijanie obrządku greckokatolickiego.
Położona 25 km od Przemyśla Kalwaria Pacławska, nazywana często „Jasną Górą Podkarpacia” lub „Jerozolimą Wschodu”, jest najpopularniejszym sanktuarium pasyjno-maryjnym w Polsce południowo-wschodniej. Każdego roku odwiedza je dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Najwięcej podczas sierpniowego odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.