Łódzkie Święto Eucharystii
11 czerwca 2017 | 16:16 | Łódź / xpk / bd Ⓒ Ⓟ
Trzeba powiedzieć wprost: od Eucharystii się wiara zaczyna. Nie ma Eucharystii, nie ma wiary! Przecież Eucharystia, to był testament Pana Jezusa. Jeśli go nie wypełnimy, nie mamy z Nim udziału, nie mamy udziału w Jego dziedzictwie. Stąd również przestrogą są słowa Jezusa zapisane przez św. Łukasza: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie?” – mówił metropolita lwowski podczas obchodów łódzkiego Święta Eucharystii.
Tegoroczne Święto Eucharystii, obchodzone corocznie w drugą niedzielę czerwca, a ustanowione na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi, w 1987 r., stało się centralnym dniem obchodów 30. rocznicy wizyty papieża Polaka w Łodzi.
Procesję z Najświętszym Sakramentem z kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi poprowadził abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który przez 11 lat był sekretarzem Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas procesji feretron z Najświętszym Sakramentem nieśli tegoroczni neoprezbiterzy.
Wśród idących w procesji można było dostrzec dużą grupę małżeństw z małymi dziećmi, którzy włączyli się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w tym roku, był połączony z obchodami rocznicy papieskiej wizyty w Łodzi.
Po zakończeniu procesji, na placu przy łódzkiej bazylice archikatedralnej, sprawowano Eucharystię, w której obok metropolity lwowskiego, uczestniczył bp Wojciech Osial z diecezji łowickiej, bp Marek Marczak – administrator archidiecezji łódzkiej, abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski oraz bp senior Adam Lepa.
W słowie skierowanym do wiernych przy ołtarzu polowym metropolita lwowski podzielił się swoim doświadczeniem spotkań ze św. Janem Pawłem II, dla którego Eucharystia była czymś najważniejszym.
– On był człowiekiem Eucharystii. I chyba właśnie łódzki dzień pielgrzymki po Polsce w 1987 r. wyraził to, co było mu najdroższe – Eucharystię – powiedział. Zaznaczył, że każdego dnia papież przygotowywał się do sprawowania Mszy św. przez medytację słowa Bożego i częste rozważanie treści eucharystycznych pieśni.
„Kiedy przystępował do ołtarza, świat przestawał istnieć, i widzieliśmy go zatopionego w tej niewyrażalnej Tajemnicy Chrystusa. To był czas, w którym jakby przestawał być obecny. Wiem, że równocześnie włączał w to swoje przeżywanie Mszy świętej, modlitwę za cały Kościół, ale również w szczególności za tych, którzy byli mu polecani, przez różnych ludzi, aby się za nich modlił.” – mówił papieski sekretarz.
Zwracając się do zebranych na placu katedralnym, przewodniczący Episkopatu Ukrainy wskazał na to, że zadaniem każdego wierzącego w Chrystusa, jest życie Eucharystią w codzienności.
„Eucharystia rodzi taki styl życia, który oparty jest na prawdzie i służbie, a nie na własnej korzyści, jak woli dziś wielu. Nazbyt przywiązani do tego, co ziemskie, nie są oni w stanie zrozumieć spraw Bożych i tego, co służy prawdziwie dobru człowieka i dobru wspólnemu. Żyj prawdą! Mów prawdę! Nie manipuluj faktami, ani drugim człowiekiem! Bo wypaczając prawdę – Boga, który jest prawdą, masz za przeciwnika” – podkreślił.
Kończąc homilię przywołał postać Maryi – Niewiasty Eucharystii, która – jak mówił „wskazuje na Tego, który jest Eucharystią, naszą Ofiarą składaną Bogu, naszym dziękczynieniem. Szczęśliwe miasto i błogosławiona Łódź! Oto dziś stałoś się znów i Ty Stolicą Mądrości. Oby wielu mogło usłyszeć twój głos!”
Po zakończeniu liturgii odbył się festyn, przygotowany przez Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.
Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.