Abp Mokrzycki: Wielki Tydzień czasem duchowej refleksji i modlitwy o pokój
25 marca 2024 | 19:02 | Mariusz Krawiec SSP, Vatican News PL | Lwów Ⓒ Ⓟ
W tym roku na Ukrainie jedynie grekokatolicy na Zakarpaciu oraz wierni tradycji łacińskiej w całym kraju będą obchodzili święta Wielkanocne w terminie marcowym. Natomiast dla pozostałych katolików obrządku wschodniego oraz prawosławnych Wielkanoc wypadnie dopiero w maju. Rozpoczęty wczoraj w świątyniach rzymskokatolickich obchodami Niedzieli Palmowej Wielki Tydzień jest na Ukrainie czasem duchowej refleksji nad sensem życia i niegasnącą modlitwą o pokój.
Początek Wielkiego Tygodnia przeżywany był na Ukrainie przy dźwiękach syren przeciwlotniczych. Zmasowane rosyjskie ataki z powietrza wciąż przypominają, o niesłabnącym dramacie wojny. Jak podkreśla metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, w Wielkim Tygodniu będziemy solidaryzowali się z cierpiącym narodem ukraińskim, modląc się gorliwie o pokój: „Jest to przede wszystkim czas duchowego i wewnętrznego zastanowienia się nad celem naszego życia. Przygotowujemy się nie tylko do śmieci Pana Jezusa, ale także do Jego zmartwychwstania. Będziemy nie tylko rozważać tajemnice odkupienia, ale będziemy także razem z narodem ukraińskim, z naszymi braćmi, w sposób szczególny tam na wschodzie, gdzie doznają bezpośrednio skutków działań wojennych. Będziemy również ofiarowywać wszystkie cierpienia, bóle, troski i niepokoje Panu Bogu, by złożyć na ołtarzu ofiarę naszego życia i cierpienia, aby Chrystus przemieniał to w radość i pokój w poranek wielkanocny”.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to planuje się, aby tegoroczny Wielki Tydzień przeżywany był w świątyniach rzymskokatolickich według normalnego porządku liturgicznego, dostosowanego do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i reżimu godzin policyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.