Abp Muszyński: im głębsze korzenie, tym większa otwartość na dialog
14 grudnia 2018 | 08:37 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Im ktoś jest głębiej zakorzeniony w swojej historii i kulturze, tym bardziej otwarty będzie na dialog z innymi – powiedział abp Henryk Muszyński. Prymas Senior był gościem panelu zorganizowanego przez o. Tomasza Dostatniego OP i fundację „Ponad granicami”. Spotkanie odbyło się w Teatrze Starym w Lublinie.
Mówiąc o relacjach międzyreligijnych i międzynarodowych abp Muszyński stwierdził, że nie można opierać ich jedynie na własnej pamięci, ponieważ ta jest wybiórcza. – Historią powinni zajmować się historycy, a nie politycy. Prawda jest tylko jedna i trzeba mozolnie do niej dochodzić – powiedział hierarcha.
Dzieląc się swoim doświadczeniem dialogu z Żydami, Prymas Senior przyznał, że bardzo wiele zawdzięcza „starszym braciom w wierze”. – Dzięki nim dowiedziałem się, na czym polegała rewolucyjność przesłania Jezusa Chrystusa. Ich wiara i prawo jest kluczem do interpretowania Ewangelii – wyjaśniał były metropolita gnieźnieński.
Prymas senior zauważył, że problem ksenofobii i agresji rodzi się z braku zrozumienia własnej przeszłości. – Im ktoś jest głębiej zakorzeniony w swojej historii i kulturze, tym bardziej otwarty będzie na dialog z innymi. Wbrew pozorom, trudno żyje się w środowisku jednolitym, gdzie każdy zgadza się ze sobą, bo wtedy każdy kto ma inne zdanie staje się automatycznie wrogiem – tłumaczył abp Muszyński.
Okazją do spotkania była promocja wywiadu rzeki „Posługa Słowu w prymasowskim Gnieźnie”. Zdaniem jednego z współautorów, o. Tomasza Dostatniego OP, publikacja jest podzieleniem się z czytelnikiem kwestiami i przemyśleniami, które głęboko ukształtowały arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, prymasa Polski seniora.
– Jest tutaj mowa o kapłaństwie, o miłości do Biblii, jako żywego i przepowiadanego słowa. O prymasowskim Gnieźnie, jak to ujął święty Jan Paweł II, w wielu bardzo aspektach. O posłudze Kościołowi powszechnemu oraz o dialogu z judaizmem, Niemcami i rosyjskim prawosławiem. To jest książka z gatunku tych rozmów, które, pokazując człowieka, opowiadają o życiu i pracy tak, że sami po lekturze wychodzimy po prostu bogatsi i mądrzejsi – napisał we wstępie dominikanin.
Wywiad-rzeka z abp Muszyńskim ukazał się nakładem wydawnictwa literackiego Bernardinum w Pelplinie.
Abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 r. w Kościerzynie na Kaszubach. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie w latach 1951–1957, od 1960 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Rzymie od 1963 r. oraz w Jerozolimie w latach 1967–1968. Uzyskał tytuł doktora nauk biblijnych w 1973 r., doktora habilitowanego w 1979 r., docenta w 1981 r. oraz profesora nadzwyczajnego w 1986 r.
Przed uzyskaniem sakry biskupiej był wikariuszem parafii św. Józefa w Gdyni Leszczynkach, prefektem studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie oraz diecezjalnym referentem ds. laikatu. Od 1973 r. był adiunktem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, tam też pełnił funkcję prodziekana w latach 1981–1983 oraz dziekana Wydziału Teologicznego w latach 1985–1986.
W 1985 r. otrzymał święcenia biskupie i został biskupem pomocniczym chełmińskim. Dwa lata później otrzymał papieską nominację na ordynariusza włocławskiego. W ramach reorganizacji administracyjnej Kościoła w Polsce, 25 marca 1992 r. został mianowany na arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego. Ingres odbył się 5 kwietnia, a następnie 29 czerwca otrzymał paliusz od papieża Jana Pawła II.
W dniu 19 grudnia 2009 r. papież Benedykt XVI przyznał mu tytuł Prymasa Polski. W 2010 r. w związku z osiągnieciem wieku emerytalnego zrezygnował z dalszego kierowania archidiecezją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.