Drukuj Powrót do artykułu

Abp Muszyński: prof. Kłoczowski był moim przewodnikiem po historii

04 grudnia 2017 | 16:36 | tk | Gniezno Ⓒ Ⓟ

Był moim przewodnikiem po historii Europy i Polski – tak zmarłego w sobotę prof. Jerzego Kłoczowskiego wspomina w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński. Prymas senior uważa, że wybitny historyk wywarł wpływ, m.in. na myśl papieża Jana Pawła II.

Abp Muszyński stwierdził, że prof. Kłoczowski miał fenomenalną wiedzę historyczną, która rozciągała się od czasów średniowiecza aż do współczesności. “Jego twierdzenia i wnioski zawsze uważałem za wyważone i słuszne” – wspominał emerytowany metropolita gnieźnieński.

Przypomniał, że jedna z wielu książek Profesora zatytułowana “Polska i Europa” nosi ujmujący podtytuł: “Od Gniezna 1000 roku do Polski w Unii Europejskiej”. “Nie przypuszczam, by ktokolwiek inny mógł sobie pozwolić na tak długi i przekrojowy temat i miał o każdym momencie dziejów coś ciekawego do powiedzenia” – stwierdził Prymas senior.

Abp Muszyński spotykał się z prof. Kłoczowskim wielokrotnie, nie tylko na kolejnych Zjazdach Gnieźnieńskich, ale też konferencjach w kraju i zagranicą.

“W sposób szczególny ceniłem sobie tę przedziwną zbieżność myśli Profesora i Jana Pawła II” – przyznał emerytowany metropolita gnieźnieński. – Myślę, że można wręcz mówić o pewnej zależności papieża od myśli tego wybitnego historyka, który zawsze widział Europę przede wszystkim jako wspólnotę kultury, ducha i jako wspólnotę zarówno ogólnoludzkich wartości humanistycznych, jak i typowo chrześcijańskich” – dodał.

Choć abp Muszyński nigdy nie był uczniem profesora, ani też nie studiował historii, to w księdze na 90-lecie uczonego napisał, że w dziedzinie historii miał dwa autorytety: profesora Gerarda Labudę, który był dla niego najwyższym autorytetem w sprawach świętego Wojciecha i prof. Kłoczowskiego, który był jego przewodnikiem po czasach od św. Wojciecha do współczesności.

Prof. Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych historyków polskich, zmarł 2 grudnia w wieku 94 lat. Był mediewistą, znawcą kultury polskiej, historii chrześcijaństwa w Polsce i historii Europy Środkowo-Wschodniej, erudytą, świadkiem historii i wielkim autorytetem.

Był również żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, angażował się w działania „Solidarności”. Był twórcą i pierwszym dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, jednym z inicjatorów idei powołania w Lublinie Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.

Był zapraszany z wykładami, m.in. do College de France, Merton College Oxford University, Paris IV – Sorbonne, Institute for Advanced Study w Princeton, University of Madison-Winsconsin.

Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 2004 r. uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.