Drukuj Powrót do artykułu

Abp Nowak: świat dzisiejszy nie rozumie kapłaństwa

04 czerwca 2010 | 14:00 | ks.mf Ⓒ Ⓟ

Współczesny świat nie rozumie kapłaństwa – mówił abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który dzisiaj przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele seminaryjnym p.w. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie. Hierarcha skrytykował niedawną publikację "gazety Wyborczej" na temat stanu praktyk religijnych w Częstochowie.

W homilii abp Nowak mówił o istocie kapłaństwa i posługi kapłańskiej, wskazując, że pełni on władzę nauczycielską, uświęcającą i pasterską. "Świat dzisiejszy tych ścisłych funkcji kapłańskich nie widzi. Widzi jedynie socjologiczne funkcje kapłaństwa” – ubolewał abp Nowak.

„Ważne jest by kapłani byli wierni i święci. Kapłan musi odczuwać wrażliwość ludzi, odczytywać ‘znaki czasu’, być świadkiem mocnym i wiernym” – zaznaczył hierarcha.

Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do publikacji w lokalnym wydaniu „Gazety Wyborczej” pt. „Wierni, kolejno odlicz”. „W publikacji zostaliśmy oskarżeni, że nie mamy gorliwości kapłańskiej. Socjologowie rozrywają szaty z powodu braku wiernych w kościele. Widzi się tylko socjologiczną funkcję kapłanów. Bez żadnych dowodów pisze się, że w Częstochowie jest problem pedofilii wśród księży, co pociąga za sobą brak pobożności wśród ludzi” – komentował metropolita częstochowski.

Hierarcha zwrócił uwagę, że obecnie wiele mówi się o problemie celibatu kapłańskiego nie rozumiejąc jego głębi i znaczenia. „Kapłan jest również po to, by codziennie składać ofiarę, by potrafił w swoim ciele umierać dla Jezusa i to właśnie oznacza celibat kapłański” – podkreślił hierarcha.

Liturgię, wraz z metropolitą częstochowskim, koncelebrowali przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, na czele z ks. dr Andrzejem Przybylskim rektorem seminarium, księża profesorzy i tegoroczni neoprezbiterzy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.