Abp Nycz w Radiu Plus: In vitro niezbywalnym problemem godności człowieka
23 stycznia 2009 | 09:14 | Radio Plus, lk // ro Ⓒ Ⓟ
„Problem in vitro, aborcji czy ochrony życia nie jest problemem konfesyjnym tylko niezbywalnym problemem godności człowieka, niezależnie czy jest wierzący, czy nie” – mówił na antenie Radia Plus abp Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski 21 stycznia był gościem audycji „Twarzą w twarz”, podczas której mówił także m.in. o potrzebie zrzeszania się katolików świeckich oraz katechezie dzieci i młodzieży.
W rozmowie z prowadzącym audycję „Twarzą w twarz”, Piotrem Zworskim, abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski odniósł się po raz kolejny do trwającej debaty na temat zapłodnienia pozaustrojowego „in vitro”. Powiedział, że „problem «in vitro», aborcji czy ochrony życia nie jest problemem konfesyjnym tylko niezbywalnym problemem godności człowieka, niezależnie czy jest wierzący, czy nie”.
„Zawsze rozróżniam dwie płaszczyzny: jedną płaszczyznę Kościoła, etyczno-moralną, po której ja się poruszam, i płaszczyznę prawną. W płaszczyźnie moralnej nie ma kompromisów, «in vitro» i aborcja jest zawsze moralnie niegodziwa. Natomiast w płaszczyźnie prawnej, stanowienie prawa jest kompromisem tych, którzy je stanowią” – uznał metropolita warszawski.
W dalszej części rozmowy abp Nycz podkreślił wagę powstawania wspólnot katolickich, które, jego zdaniem, są sposobem na identyfikację współczesnego człowieka z grupą ludzką i Kościołem. W trudnych momentach lub czasie kryzysu mogą być ważnym oparciem dla młodzieży, studentów, rodzin i małżeństw.
Arcybiskup odniósł się również do dyskusji nad podstawą programową katechezy Kościoła w Polsce, związaną z planami obniżenia wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej do 6 lat. Powiedział, że podstawa ta zmodyfikowana, ale utrzymany będzie wiek 9 lat jako próg wieku przystępowania przez dzieci do pierwszej komunii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.