Abp Ozorowski: dziś stajemy na granicy dwóch światów
07 kwietnia 2012 | 23:48 | tm Ⓒ Ⓟ
„Dzisiejsza liturgia stawia nas na styku dwóch światów: doczesnego i wiecznego; oczekiwania i spełnienia się tego, co było obietnicą; drogi i celu, do którego ta droga prowadzi; smutku i radości, nocy i promiennego poranka" – mówił abp Edward Ozorowski podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej w białostockiej bazylice archikatedralnej.
Metropolita białostocki w homilii przybliżał zgromadzonym sytuację i uczucia świadków Zmartwychwstania – Maryi i apostołów. Podkreślał, że apostołowie „w zetknięciu z tajemnicą zmartwychwstania swojego Mistrza stali się inni, choć okoliczności ich życia się nie zmieniły”.
Wskazał, że ludzie żyjący współcześnie pomimo, że nie są bezpośrednimi świadkami zmartwychwstania Chrystusa, dzięki wierze potrafią łączyć ze sobą świat doczesny i wieczny „i choć trochę już smakować tego świata, do którego zdążają”. „Żyjemy więc nadziejami, żyjemy oczekiwaniem, ale przede wszystkim obietnicami, jakie Jezus Chrystus nam pozostawił” – mówił.
„Wyznajemy naszą wiarę, wypełniamy świątynie, a potem wracamy do codziennego życia zderzamy się z twardą rzeczywistością w sobie i wokół nas. Dziś znów wracają czasy, gdy ideologia i polityka zaczynają władać sumieniami ludzkimi. Cóż mamy robić? Czy zostawić, tak jak apostołowie w strachu, Jezusa wiodącego na ukrzyżowanie czy pozostać z Nim do końca?” – pytał abp Ozorowski.
Hierarcha przypominał, że ludzkie plany dotyczące przyszłości nie mogą zamykać się w doczesności, ale powinny być ukierunkowane na wieczności. Uczestniczącym w paschalnej liturgii życzył, aby rzeczywistość zmartwychwstania, której oczekują i za którą tęsknią, była ich udziałem.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się przed archikatedrą, gdzie Arcybiskup poświęcił ogień. Od niego zapalony został paschał – symbol Chrystusa zmartwychwstałego, który uroczyście wniesiono do świątyni. Licznie zgromadzeni wierni zapalali od niego przyniesione ze sobą świece.
Po homilii Arcybiskup białostocki pobłogosławił wodę chrzcielną, a uczestnicy liturgii odnowili przyrzeczenia Chrztu św., wyznając swą wiarę w Chrystusa i wyrzekając się szatana. Zostali również pokropieni wodą święconą na pamiątkę sakramentu, który przyjęli na początku chrześcijańskiego życia.
Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna wraz z Komunią św. Zakończyła się ona uroczystym błogosławieństwem i słowami rozesłania wzbogaconymi dwukrotnym radosnym Alleluja.
Dziś w południe na placu przed ratuszem Metropolita Białostocki poświęcił przyniesione przez mieszkańców Białegostoku pokarmy na śniadanie wielkanocne. Najbardziej potrzebujący otrzymali koszyki z żywnością na stół świąteczny przygotowane przez Stowarzyszenie "Droga" oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.