Abp Ozorowski: pielgrzymowanie to czas przemiany w drodze
20 czerwca 2014 | 21:17 | tm Ⓒ Ⓟ
O sensie i motywacji pielgrzymowania, jako czasie przemiany i rekolekcji w drodze mówił abp Edward Ozorowski, błogosławiąc blisko tysięcznej grupie pątników, głównie młodzieży, którzy już po raz 34. wyruszyło na trzydniową, 70-kilometrową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki w Różanymstoku. Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem "Szukałem was” jest dziękczynieniem za zakończony rok szkolny i akademicki oraz za kanonizację Jana Pawła II.
Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w białostockiej archikatedrze, której przewodniczył abp Edward Ozorowski. Koncelebrowało kilkunastu kapłanów, przewodników grup pielgrzymkowych.
„Nasze życie jest pielgrzymowaniem, czy tego chcemy czy nie chcemy. Jednak kiedy pielgrzymujemy z wyboru i towarzyszy nam intencja religijna, to znaczy pielgrzymowanie staje się odwzorowaniem wędrówki życia, to wszystko zaczyna się składać w jedną całość i znajduje swój sens” – mówił abp Edward Ozorowski, który pobłogosławił i rozesłał pielgrzymów.
„Pielgrzymka to szczególne rekolekcje. Sam wielokrotnie w nich uczestniczyłem i doświadczałem, jak człowiek przemienia się w drodze. To jest wspaniałe, gdyż tego nie osiągnie się ani przez mądre wykłady, ani przez pobożne lektury… Jest to wyjątkowy czas, który pozwala wewnętrznie się przemienić” – przypominał metropolita białostocki.
W homilii ks. Krzysztof Maliszewski, wieloletni kierownik pielgrzymki, podkreślał wyjątkowy charakter tegorocznego pielgrzymowania. „Jest to pielgrzymka poszukiwania – jak wskazuje hasło. Jan Paweł II szukał ludzi młodych i cieszył się, że byli przy nim gdy odchodził do domu Ojca. Dziś szuka was Chrystus” – mówił kaznodzieja.
Ks. Maliszewski tłumaczył, że obecność Chrystusa „nadaje właściwy sens zarówno pątniczemu trudowi jak i wszystkiemu, co czynimy w życiu”. Wyjaśniał, że On jest drogowskazem na drodze, „wskazuje na coś”, ale sam nie towarzyszy pielgrzymom w drodze.
Kaznodzieja podkreślał, ze takim znakiem jest również Maryja, do której różanostockiego wizerunku pątnicy wyruszają w drogę, która nigdy nie zatrzymuje uwagi na sobie, ale zawsze wskazuje na swego Syna, jako początek i źródło zbawienia.
Kierownik pielgrzymki, ks. Kamil Ciulkin wyjaśniał, że pielgrzymka w tym roku będzie miała charakter dziękczynny za dar kanonizacji Jana Pawła II. „Hasłem pielgrzymki będą słowa Jana P II, które skierował do młodych ludzi przed śmiercią «Szukałem Was». Cały plan formacji duchowej pielgrzymki będzie się skupiał na chrześcijaństwie jako religii «poszukiwania». Każdy pielgrzym otrzyma kompas – jako symbol poszukiwania drogi” – zaznacza.
Szczególnym znakiem pielgrzymowania będą niesione przez pielgrzymów relikwie św. Jana Pawła II.
Tegoroczne konferencje przygotowane przez ks. Adama Micuna podejmą temat „chrześcijańskich kompasów”, jakimi są słowo Boże, sakramenty i wspólnota wierzących.
Wśród pielgrzymów jest ojciec z 10-letnimi bliźniakami, który chce pokazać im, jak można spędzić czas na wypoczynku z Bogiem. Z dumą zaznacza, że pielgrzymka w tym roku będzie miała charakter dziękczynny za dar kanonizacji Jana Pawła II.
Jest również młode małżeństwo, które wyrusza wraz małymi dziećmi. Weronika ma 5 i pół roku, a Szymon 3 i pół. Ojciec rodziny podkreśla, że w różanostockiej pielgrzymce uczestniczy od dziesiątego roku życia, opuścił ją raz jako student, ze względu na egzaminy. Wraz z żoną starają się uczyć wspólnego pielgrzymowania swoje dzieci. „Dzieciaki lubią śpiewać, lubią modlić się z nami. Jak widać po uśmiechach w wózku – podoba im się ten pomysł” – mówił. Dodaje, że intencji mają mnóstwo – własnych, jako rodziny oraz przyjaciół. „Przede wszystkim mamy za co Panu Bogu dziękować, dlatego pielgrzymujemy jako rodzina co roku do Krypna, a w miarę możliwości także do Różanegostoku” – wyjaśnia.
70-kilometrowy pątniczy szlak prowadzi przez mniejsze, lokalne sanktuaria – Świętą Wodę (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej), Czarną Białostocką (Sanktuarium Świętej Rodziny) oraz Majewo (Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej). Po drodze do białostockiej grupy dołączają pielgrzymki z parafii leżących poza Białymstokiem, największe z Sokółki i Moniek.
W Różanymstoku spodziewanych jest ok. 3 tys. młodych. Uroczyste wejście do Sanktuarium grup z całej archidiecezji przewidziane jest w niedzielę 22 czerwca od godz. 13.30. Eucharystii dla pątników o godz. 17.00 przewodniczył będzie ks. prał. Andrzej Proniewski. Pielgrzymowanie zakończy się 22 czerwca w Różanymstoku wspólną Mszą św. o godz. 17:00. Msza św. zostanie poprzedzona koncertem uwielbienia i dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II, który poprowadzi zespół „Dom Jednego Serca”.
Pielgrzymka do Różanegostoku jest najstarszą i najliczniejszą młodzieżową pielgrzymką archidiecezji białostockiej. Odbywa się corocznie od czasu koronacji różanostockiego wizerunku Matki Bożej 28 czerwca 1981 r. Pielgrzymowanie nie zostało przerwane nawet w trudnym okresie stanu wojennego. Kustoszami sanktuarium w Różanymstoku, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 Księża Salezjanie. Od 1987 r. sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.