Abp Penacchio na uroczystościach 850 lat bazyliki katedralnej w Kielcach
02 października 2021 | 19:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Penacchio, odcztane słowo papieża Franciszka, diecezjalna pielgrzymka różańcowa i prawykonanie „Mszy św. jubileuszowej” złożyły się na dzisiejsze obchody zakończenia jubileuszu 850-lecia bazyliki katedralnej w Kielcach.
Wraz z nuncjuszem apostolskim Eucharystię celebrowali biskupi kieleccy, bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta oraz m.in.: metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, bp Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej, bp Piotr Greger z diecezji bielsko żywieckiej, o. Rafał Ścibiorowski – opat cysterski z Jędrzejowa.
Nawiązując do jubileuszu 850 lat i upływu wieków, nuncjusz apostolski powiedział m.in.: – Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przez nami w tym stuleciu. Trzeba korzystać z doświadczenia historii i podejmować wyzwania, jakie stoją przed nami.
Bp Marian Florczyk odczytał przesłanie papieża Franciszka: „Niech to wydarzenie (…) ożywi w wiernych przeżywanie i trwanie w wierze ojców zakorzenionej i pielęgnowanej od pokoleń przez wiernych diecezji kieleckiej” – napisał papież, nawiązując w odczytanym słowie do faktu nadania kościołowi kieleckiemu tytułu katedry, bazyliki i sanktuarium maryjnego. „Modlę się, by parafia katedralna (…) tworzyła autentyczna wspólnotę miłości” – napisał papież Franciszek.
W wygłoszonej homilii bp Jan Piotrowski nawiązał m.in. do wielowiekowego kultu maryjnego i obecności ważnych ośrodków chrześcijańskich na ziemi kieleckiej: Wiślicy z tradycją pierwszych wydarzeń chrzcielnych w Polsce, obecności od XII wieku bożogrobców w Miechowie, gdzie dzisiaj jest sanktuarium Grobu Bożego oraz najstarszego opactwa cysterskiego w Polsce, założonego w Jędrzejowie, czy pierwszego sanktuarium na ziemiach polskich – na św. Krzyżu.
– Jubileusz 850-lecia poświęcenia katedry kieleckiej wyrasta jako dorodny kłos i dojrzały owoc na ziemi, gdzie poprzednie pokolenia przyjęły chrzcielny dar wiary w Jezusie Chrystusie. Oprócz swoich dotychczasowych wierzeń odkryły nie tylko coś nowego, ile Kogoś nowego – mówił.
– Rok 1171 nie był przypadkowym czasem, bo ta ziemia i żyjący na niej ludzie potrzebowali Matki – zauważył bp Piotrowski podkreślając, że to „pod Jej czułym okiem” zakładali rodziny, przyjmowali tutaj sakramenty, uczestniczyli w wydarzeniach historycznych, szli na śmierć za ojczyznę. – To miejsce poświęcone Maryi Wniebowziętej ubogaciła żywa wiara i pobożność maryjna, szczególnie od 1660 r., gdy miejsce znalazł tutaj wizerunek MB Łaskawej Kieleckiej – przypominał hierarcha.
– Kto nie ma Boga w sercu, ten nie zrozumie sensu i geniuszu tego miejsca, poświęconego Bogu w Trójcy Jedynemu, nawet jeśli postrzega kielecką jubileuszową katedrę jako piękne dzieło sztuki (…). Tu Panem jest Jezus Chrystus, ku Niemu prowadzi nas Maryja Jego Matka, najlepsza Nauczycielka wiary, wierna aż po krzyż – mówił biskup kielecki.
Podczas Mszy św. miało miejsce prawykonanie „Mszy Świętej Jubileuszowej” autorstwa Pawła Łukowca, skomponowanej dla katedry kieleckiej. Utwór wykonał Chór Bazyliki Katedralnej oraz Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego pod dyrekcją Mariusza Bednarza, na organach zagrał Dominik Kukulski.
Wydarzenie jubileuszowe zostało połączone z pielgrzymką róż różańcowych z całej diecezji kieleckiej, z delegacjami z większości parafii, do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, z konferencją nt. rozwoju kultu Matki Bożej w Kielcach na przestrzeni wieków.
Jubileusz 850-lecia istnienia kieleckiej świątyni jest obchodzony od 7 maja ubiegłego roku. Obecna bazylika katedralna została według zapisków Jana Długosza ufundowana w 1171 roku przez biskupa krakowskiego Gedkę, a kościół poświęcił najprawdopodobniej kolejny z biskupów, bł. Wincenty Kadłubek w 1213 r.
Kościół ulegał wielu przeobrażeniom, począwszy od skromnej, kamiennej, dwuwieżowej budowli. W 1805 r. świątynię po raz pierwszy podniesiono do godności katedry, kiedy to ustanowiono diecezję kielecką. Ponownie – i ostatecznie ustanowiono biskupstwo kieleckie w roku 1882. W 1971 r. podniesiono katedrę kielecką do godności bazyliki mniejszej, a w 1982 r. uznano ją za ogólnodiecezjalne sanktuarium maryjne.
Katedra kielecka pozostaje dziełem anonimowym – nieznane są nazwiska projektanta ani XVII- ani XVIII-wiecznej części. Obecnie ma status Pomnika Historii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.