Abp Piszcz: Bez prawdy nie można zbudować wspólnoty
17 maja 2020 | 17:04 | ks. mas | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w konkatedrze św. Jakuba odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna za życie i pontyfikat Papieża Polaka. Liturgii przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Homilię wygłosił arcybiskup senior Edmund Piszcz. We wspólnej modlitwie wzięły też udział władze wojewódzkie i samorządowe.
– Słowa św. Jana Pawła II były wypowiadane również jako myśli na przyszłość. My mamy obowiązek do nich wracać wtedy, kiedy one są nam potrzebne, w tych momentach, które papież zapowiadał. Miał on bowiem niezwykłą zdolność przewidywania, jego refleksja zawsze była skierowana do przodu, w przyszłość. Ten czas, który teraz mamy, możemy wykorzystać, by wracać do tych słów, wnikać w te treści, które św. Jan Paweł II pozostawił nam jako swoje dziedzictwo, przesłanie dla nas – mówił abp Górzyński.
W homilii abp Piszcz przypomniał, że podczas wizyty w Olsztynie w 1991 roku Jan Paweł II poruszył temat prawdy, omawiając VIII przykazanie Dekalogu, które brzmi: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Oznacza to by mówić prawdę i żyć prawdą. Dlaczego? Bo Jezus się z prawdą utożsamiał – mówił kaznodzieja.
– Tylko prawda daje rzeczywistą wolność. Prawdę też trzeba ukochać. Bo wiemy, że prawdę można nienawidzić, ale tam gdzie niszczy się prawdę, niszczy się też człowieka. Bez prawdy nigdy też nie zbuduję się żadnej wspólnoty – zaznaczył abp Piszcz.
Kaznodzieja wskazał, że prawda powinna być również naszą osobistą wartością. „Prawdę trzeba ukochać i dopiero wtedy prawda zbuduje autentyczną wspólnotę. Zależy to od nas. Dlatego kochajmy prawdę, żyjmy w prawdzie i w ten sposób bądźmy ludźmi autentycznie wolnymi, ludźmi którzy będą żyli w łączności z Chrystusem, ponieważ On powiedział o sobie, że jest Drogą, Prawdą i Życiem” – zakończył abp Piszcz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.