Abp Pizzaballa: są warunki dla uznania osobowości prawnej instytucji kościelnych
12 lipca 2021 | 17:08 | pb (KAI/SIR) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Po sformowaniu nowego rządu i wyborze nowego prezydenta Izraela „można mieć nadzieję” na pozytywny finał negocjacji w sprawie własności kościelnej, podatków i innych pozostawionych do rozstrzygnięcia przez Układ Podstawowy zawarty między Państwem Izrael i Stolicą Apostolską w 1993 roku. Mówił o tym w rozmowie z włoską agencją SIR łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
Wyraził nadzieję, że po obu stronach jest pragnienie rozwiązania tego „bolesnego problemu”. – W Knesecie rozpoczęła się procedura uznania osobowości prawnej instytucji kościelnych. Wydaje mi się, że nie zabraknie tu gotowości i możliwości zakończenia sprawy – stwierdził hierarcha.
Odnosząc się do perspektywy wznowienia dialogu między Izraelczykami i Palestyńczykami, wskazał, że „konieczne jest odbudowanie zaufania”, wprowadzenie „nowych twarzy i nowego przywództwa po obu stronach”. Chodzi o „odwagę rozpoczęcia od nowa”. Dotychczas bowiem te same osoby wypowiadają te same słowa.
Patriarcha nie wierzy w możliwość realizacji wspieranej przed Stolicę Apostolską idei dwóch państw – izraelskiego i palestyńskiego – w Ziemi Świętej. Jego zdaniem, trzeba „odbudować tkankę terytorium” i „mieć wiarygodne przywództwo po obu stronach”, aby „przygotować teren do rozmów” na ten temat.
Abp Pizzaballa przypomniał, że konflikt izraelsko-palestyński jest kwestią od dawna i stale obecną w agendach dyplomatycznych. Zwrócił jednak uwagę, że „wspólnota międzynarodowa nie będzie mogła nigdy zastąpić Izraela i Palestyny”. – Może im pomóc, towarzyszyć w drodze. Ale jeśli Izraelczycy i Palestyńczycy nie będą ze sobą rozmawiać, wspólnota międzynarodowa nie będzie mogła zbyt wiele zrobić – zauważył łaciński patriarcha Jerozolimy.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.