Drukuj Powrót do artykułu

Abp Polak: obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu odbędą się w Gnieźnie

14.10.2017 , Lublin / mp / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. Tomasz Koryszko / KUL / episkopatnews / flickr.com

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie w kwietniu 2019 roku – zapowiada w rozmowie z KAI Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Będzie to rocznica pierwszego spotkania w pełnym składzie Konferencji Episkopatu Polski po odzyskaniu niepodległości, które odbyło się właśnie w Gnieźnie pod przewodnictwem kard. Edmunda Dalbora.

Abp Polak przypomina, że już w sierpniu b.r. Rada Biskupów Diecezjalnych podjęła decyzję, że obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie. Wybrano Gniezno, gdyż pomimo, że biskupi polscy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. spotykali się w Warszawie, to jednak pierwszy zjazd Konferencji w pełnym składzie odbył się od 24 do 29 sierpnia 1919 r. – właśnie w Gnieźnie, pod przewodnictwem kard. Edmunda Dalbora, Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego. Wówczas przyjęto statut Konferencji Episkopatu Polski oraz podjęto decyzję, że przewodniczyć jej będzie Prymas Polski rezydujący w Gnieźnie, a nie ówczesny metropolita warszawski kard. Aleksander Kakowski, który nosił tytuł Prymasa Królestwa Polskiego, nadany jego poprzednikom z inicjatywy władz carskich.

Tak więc 22 kwietnia 1919 r. w wigilię uroczystości św. Wojciecha, wszyscy członkowie Konferencji Episkopatu Polski przyjadą do Gniezna, aby wziąć udział w obchodach jej 100-lecia, które przypadną nazajutrz. Będzie to tzw. niedziela biała, czyli pierwsza po Wielkiej Nocy. Z okazji jubileuszu zostanie zorganizowana także specjalna sesja poświęcona historii Konferencji Episkopatu Polski – zapowiada abp Polak.

– Biskupi zgromadzą się wokół Prymasa Polski, co jest naturalne, gdyż to właśnie prymasi aż do kard. Józefa Glempa, zawsze przewodniczyli z urzędu Konferencji Episkopatu Polski – wyjaśnia prymas Polak. Dodaje, że dopiero w inicjatywy Stolicy Apostolskiej zadecydowano w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, aby przewodniczący KEP był wybierany – z możliwością sprawowania tej funkcji przed dwie kadencje. Stąd kard. Glemp jako pierwszy poddał się procesowi wyboru przez pozostałych biskupów.

Abp Polak zapowiada, że jubileuszowe spotkanie Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie, powinno być też okazją do refleksji nad jej współczesną rolą i zadaniami.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.