Abp Polak: Zróbmy wszystko, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła
22 lutego 2022 | 12:22 | Biuro Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia” – zwraca uwagę abp Wojciech Polak.
Komunikat Delegata KEP
W najbliższą niedzielę – 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje abp Wojciech Polak. Wyjaśnia też, że niezależnie od tego kto był sprawcą krzywdy – czy osoba duchowna, czy świecka – osoby zranione wykorzystaniem seksualnym mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.
Materiały duszpasterskie
Pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce stanowią przygotowane materiały duszpasterskie. Zostały one rozesłane za pośrednictwem kurii biskupich do parafii. Są też zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl.
W tegorocznych materiałach na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich znajduje się rozważanie drogi krzyżowej, propozycja dwóch homilii, modlitwy wiernych oraz rozważania bolesnych tajemnic różańca. – Autorem rozważań drogi krzyżowej – krótkich, ale głębokich teologicznie – jest o. Tomasz Grabowski, dominikanin. Biskup Damian Muskus – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej oraz ks. Jakub Kołacz SJ – delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, przygotowali propozycje homilii do tekstów Ewangelii odczytywanych tego dnia w kościołach – wylicza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. – Materiały duszpasterskie na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich zawierają także rozważania różańcowe, które przygotowały siostry zakonne z telefonu zaufania „Siostry dla Sióstr” i siostry towarzyszące osobom zranionym.
Dodatek do tygodników katolickich
Niedziela, Gość Niedzielny, Tygodnik Idziemy, Przewodnik Katolicki i Tygodnik Powszechny – we wszystkich tygodnikach w numerze na niedzielę 27 lutego br. ukaże się specjalna wkładka na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
– Wsparcie ze strony wszystkich tygodników katolickich w Polsce, które dołączą do swoich wydań broszurkę z informacjami o duchowym i realnym wsparciu dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym, jest cenną inicjatywą. Dzięki tej solidarnej postawie wydawców, zachęta Delegata KEP do włączenia się w modlitwę we wspólnotach parafialnych trafi do szerokiego grona wiernych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Obchody Dnia modlitwy
Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. Spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, podejmowanych w diecezjach i zakonach, zostanie udostępniony wkrótce na stronie wspolnotazezranionymi.pl.
W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.
Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w piątek 4 marca o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Hubert Wiśniewski, koordynator Fundacji Świętego Józefa w Gnieźnie.
Świadectwa skrzywdzonych
Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne.
„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze w swoim świadectwie skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
„Dla mnie, osoby skrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym przez księdza, ten dzień jest bardzo ważny. Jednoczy wspólnotę Kościoła przy nas, aby nas wysłuchać, otoczyć modlitwą i miłością. (…) Ten dzień jest nie tylko wypełniony modlitwą do Boga, ale jest także głośnym krzykiem do sumień, aby te tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie tak wielu z nas, już nigdy się nie powtórzyły” – podkreśla Tomasz ze Szczecina.
Oba świadectwa zamieszczone są na stronie wspolnotazezranionymi.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.