Drukuj Powrót do artykułu

Abp Popowicz dla KAI: wraz z kard. Huzarem odchodzi epoka wielkich metropolitów kijowskich

01.06.2017 , abd, mip, Przemyśl, 01-06-2017 Ⓒ ℗

Wraz z kard. Huzarem odchodzi epoka wielkich metropolitów kijowskich, czas Kościoła prześladowanego – wspomina emerytowanego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Kard. Lubomyr Huzar zmarł 31 maja w wieku 84 lat.

Metropolita przemysko-warszawski zwrócił uwagę, że emerytowanego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego wyróżniała niezwykła troska o Kościół, a także troska o ludzi i o Ukrainę. – Pan Bóg dał Kościołowi kard. Huzara na ciężkie czasy odbudowy Cerkwii po okresie wielkich prześladowań. Jednak kiedy Kościół greckokatolicki odrodził się w nowych strukturach, ze stolicą w Kijowie, kardynał Huzar potrafił godnie odejść – wspomniał abp Eugeniusz Popowicz.

Hierarcha przypomniał, że emerytowany arcybiskup większy kijowsko-halicki był orędownikiem dialogu między Ukraińcami i Polakami. – Był całkowicie zaangażowany w proces pojednania polsko-ukraińskiego. W to wszystko, co na tym gruncie tworzyło się w ciągu ostatnich 30. lat, kardynał wkładał całe swoje serce – wspomina abp Popowicz.

Zaznacza, że kard. Huzar zawsze wspierał i towarzyszył polskiej Cerkwi w przeżywaniu jej radości i trudności. – Był prostym, otwartym i szczerym kapłanem, wielkim, odpowiedzialnym i odważnym zwierzchnikiem Cerkwii.

– Jego homilie nie trwały długo. Ale w tych krótkich wystąpieniach Słowo trafiało do prostego człowieka. Zwracał uwagę na zwyczajne ludzkie sprawy. Podkreślał, że człowiekowi do codziennego życia nie jest potrzebna wielka teologia, tylko proste wskazówki, jak żyć w ciężkim świecie – powiedział metropolita przemysko-warszawski.

Wskazał, że w jego słowach kryła się wielka mądrość, a zarazem prostota. – Widział to, czego inni nie potrafili dostrzec. Widział człowieka, któremu trzeba było pomóc – wspomina. Wskazał, że wielkie i trudne prawdy wiary kard. Huzar potrafił przekazywać ludzkim językiem.

Abp Popowicz zwrócił także uwagę, że kard. Huzar z przejęciem obserwował konflikt na wschodzie Ukrainy. – Zwracał uwagę, że skutki wojny na Ukrainie dotykają zwłaszcza zwykłych obywateli. Kardynał gorliwie modlił się za sprawiedliwe i spokojne zakończenie tego konfliktu – dodał.

– Żegnamy nie tylko wielkiego patriarchę Kościoła grekokatolickiego, ale również wielkiego biskupa katolickiego i wielkiego człowieka, który w pełni oddał się pięknej służbie – podsumował arcybiskup.

Były zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Lubomyr Huzar zmarł w Kijowie 31 maja w wieku 84 lat.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.