Drukuj Powrót do artykułu

Abp Popowicz: śmierć Jezusa na krzyżu to nie była jakaś ironia losu

07 kwietnia 2018 | 15:04 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Śmierć Jezusa na krzyżu to nie była jakaś ironia losu – mówi abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. Wierni tego obrządku obchodzą dziś Wielką Sobotę, natomiast jutro będą świętować Wielkanoc.

– Wielka Sobota to czas wyciszenia i osobistej refleksji nad tym, co stało się w dalekiej Jerozolimie i na Golgocie. Kapłan i każdy wierny musi sobie uświadomić, że ta śmierć na krzyżu, to nie była jakaś ironia losu, czy przypadek w historii. Tak naprawdę Bóg z miłości do człowieka umiera dla niego. Ale Bóg jest wieczny, a więc ta śmierć była jednocześnie zmartwychwstaniem – mówi abp Eugeniusz Popowicz.

W Wielką Sobotę w cerkwiach odprawiane są nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odczytuje się wówczas teksty biblijne, których jest o wiele więcej niż w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. W drugiej połowie nabożeństwa kapłan zmienia czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie i odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. Zależnie od możliwości panujących w danej parafii, nabożeństwo bywa odprawiane o różnych porach dnia. Wynika to ze znacznych niekiedy odległości dzielących wiernych od świątyń.

Odbywa się też święcenie pokarmów. Zgodnie ze zwyczajem w koszyku zawsze znajduje się pszeniczne ciasto wielkanocne zwane paschą oraz wędliny, nabiał i pisanki. Pokarmy święci się także w Niedzielę Wielkanocną po porannej Eucharystii.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w niedzielę rano procesją i jutrznią wielkanocną. Podczas nabożeństwa płaszczenica przenoszona jest na ołtarz, gdzie pozostanie do Wniebowstąpienia. Następnie odbywa się uroczysta Eucharystia.

W tym roku w przemyskiej archikatedrze będzie jej przewodniczył abp senior Jan Martyniak. Natomiast abp Eugeniusz Popowicz będzie sprawował liturgię w cerkwi pw. św. Mikołaja w Hrebennem.

W tym roku u chrześcijan obrządków wschodnich Wielkanoc wypada tydzień po obrządku rzymskokatolickim.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.