Drukuj Powrót do artykułu

Abp Ryś do członków Akcji Katolickiej: Królestwo Boże jest w was, jeśli jesteście z Prawdy

24.11.2018 , xpk, Łódź, 24-11-2018 Ⓒ ℗

Najważniejsze pytanie dzisiejszej liturgii to nie pytanie o to, czy przyjmiemy Chrystusa jako Króla. Najważniejszym pytaniem jest: czy przyjmiemy Jego królestwo? Nie chodzi o to, by uznać, że On jest Królem, tylko żeby przyjąć Jego sposób sprawowania władzy. To jest główny temat rozmowy Jezusa z Piłatem – mówił do członków Akcji Katolickiej metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela roku kościelnego – to święto patronalne Akcji Katolickiej. Z tej okazji w wigilię tej uroczystości abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. dla członków Akcji Katolickiej archidiecezji łódzkiej.

– Kiedy powstawała Akcja Katolicka – mówił abp Ryś – to cały sens jej istnienia w Kościele był opisany w ten sposób, by Jezus Chrystus zakrólował w całej rzeczywistości ludzkiej. Żeby faktycznie Jezus Chrystus stał się królem wszędzie tam, gdzie żyje człowiek: w ludzkiej pracy, w ludzkiej polityce, w ludzkiej gospodarce i w ludzkiej kulturze – wszędzie. Żeby był Królem tutaj, w tym świecie. Jego królestwo ma być w tym świecie, ale nie ma być stąd. Chrystus nie rządzi na nasz sposób – tłumaczył w homilii arcybiskup.

Zwracając się do zebranych, metropolita łódzki powiedział: “chcecie wiedzieć czy Chrystus króluje na świecie, to nie patrzcie dookoła. Nie patrzcie na świat – ile w nim jest władzy Chrystusa, ale popatrzcie w siebie, czy jesteście z prawdy. Wtedy będziecie wiedzieć, czy w was jest Królestwo Boże. To jest to, co Jezus mówi: Królestwo Boże nie jest tu, ani tam, ono nie przychodzi dostrzegalnie. Ono jest w was, jeśli jesteście z Prawdy”.

Liturgia zgromadziła członków i asystentów kościelnych jednej z najstarszych organizacji ogólnokościelnych, zrzeszających wiernych świeckich czynnie zaangażowanych w pomoc i służbę Kościołowi Katolickiemu.

Akcję Katolicką powołał do istnienia Ojciec Święty Pius X w 1903 roku i wskazał, by działalność tego świeckiego ruchu kościelnego ukierunkowana była na czynny udział w różnych działaniach na rzecz dobra Kościoła, społeczeństwa i jednostki. Mają one na celu zbawienie dusz i rozszerzenie Królestwa Bożego wśród wiernych, ich rodzin i w społeczeństwie. Środkami do realizacji tych zadań jest praktykowanie cnót chrześcijańskich, szerzenie Ewangelii oraz spełnianie miłosiernych uczynków. W ten sposób Chrystus ma być wprowadzony do rodzin, szkół, społeczeństwa. Całe to działanie ma odbywać się w ścisłym współdziałaniu z Kościołem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.