Abp Ryś: ekumenizm polega na wzajemnej wymianie darów
19 października 2022 | 05:00 | Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Sobór Watykański II, którego 60. rocznicę otwarcia obchodziliśmy tydzień temu otworzył nową kartę w relacjach ekumenicznych. Dla abp. Grzegorza Rysia w budowaniu codziennego ekumenizmu potrzebne jest szukanie miejsc spotkania oraz samo rozumienie jego istoty. W tych dziedzinach pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w codziennej praktyce życia Kościołów.
Według metropolity łódzkiego nie chodzi tylko o dialog teologiczny, który posuwa się naprzód, ale ważne jest przyjęcie określenia, które sformułował św. Jan Paweł II, a potem również papież Franciszek.
„Ekumenizm nie jest jedynie wzajemną wiedzą o sobie, ale jest wymianą duchowych darów. Za tą definicją kryje się takie przekonanie po naszej stronie katolickiej, że Duch Święty działa także w pozostałych Kościołach i że to, co On tam sprawia stanowi również dar złożony dla mnie, dla nas katolików. I odwrotnie, tzn., że to, co Duch Święty czyni w Kościele katolickim jest także darem dla naszych braci i sióstr z innych Kościołów. Tylko wtedy jest sens mówić o wymianie duchowych darów. Tak definiują ekumenizm papieże” – podkreślił abp Ryś.
Wskazał, że w ekumenizmie liczą się wszystkie miejsca spotkania. „W Łodzi mamy wiele takich momentów, mamy Ekumeniczną Drogę Krzyżową, mamy dalej Ekumeniczną Drogę Światła, mieliśmy Ekumeniczną Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. To było zupełnie niezwykłe doświadczenie, w którym brało udział 300 osób z sześciu Kościołów. I takie momenty budzą potem pytanie o to, co dalej. Z tej Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi Świętej zrodziła się Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która ma już teraz trzecią edycję. Co do tego, nie ma dzisiaj wątpliwości, że to ekumenizm jest ortodoksją i ortopraksją w Kościele, a nie jego brak” – stwierdził metropolita łódzki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.