Drukuj Powrót do artykułu

Abp Ryś: głosić Słowo, które staje się wydarzeniem, które staje się obecnością Boga!

18 lutego 2018 | 16:21 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

– To jest posługa Jezusa – głosić Słowo, które staje się wydarzeniem, które staje się obecnością Boga – mówił w arcybiskup Grzegorz Ryś. Zgodnie z tradycją w I niedzielę Wielkiego Postu alumni roku III i IV Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjmują posługi lektoratu i akolitatu, które są kolejnymi etapami przygotowania do święceń kapłańskich.

“W kapłaństwie nie będziecie nic więcej robić jak tylko ogłaszać słowo Boga, które staje się obecnością, mocnym Bożym działaniem. Słowo, które się przekłada na osobę Jezusa Chrystusa” – wskazał metropolita łódzki.

– Lektorat i akolita, to ważne posługi, które są na drodze do kapłaństwa i do niego prowadzą. Są one potwierdzeniem obranej drogi ze strony Kościoła – mówi ks. dr Jarosław Pater, rektor WSD w Łodzi. – Dzisiaj zostało ustanowionych 7 lektorów i 6 akolitów w naszym Kościele Łódzkim, jako tych, którzy są gotowi pójść za Chrystusem poprzez przyjęcie w przyszłości świeceń diakonatu i kapłaństwa – dodaje rektor.

Tegoroczna uroczystość związana z przyjęciem posług odbyła się w parafii p.w. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Rudzie Pabianickiej. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii, zwracając się do przyjmujących posługi, powiedział: – Jesteście jeszcze na początku posługi! Ci, którzy mają przyjąć lektorat, wy zupełnie na początku, a ci którzy mają przyjąć akolitat, niewiele dalej. Ciągle jeszcze na początku posługi. W pewnym momencie dostaniecie wy zwłaszcza, a my razem z wami, ewangelię, która nam pokazuje Jezusa na początku Jego publicznej posługi. Jezus właśnie rozpoczyna swoją posługę. – podkreślił pasterz.

– To, co macie pełnić, to nie jest obok misji Pana Jezusa. To nie jest inna misja! Tylko to jest tak, że Jezus Chrystus, w dalszym ciągu chce służyć ludowi Boga. A wasza posługa na tym etapie, na którym się spełnia, jest jakby wewnątrz posługi Jezusowej. Jest jakby w jej środku! – zauważył arcybiskup.

Doświadczenie spotkania z Bogiem pozwala wiarygodnie głosić Go innym. – Otwieramy skutecznie ludzi tylko na to, czego sami doświadczyliśmy, co sami przeżyliśmy z tego Boga, który się objawia w Jezusie Chrystusie. Objawia się w naszym życiu, bo w nie wchodzi. To nie jest teoria! Jezus potrafi ogłosić Królestwo Boga jako mądrość, jako pewien ideał, jako wydarzenie pełne mocy, miłości w przemianie, skutecznie, teraz! Wtedy uczestniczymy w Jego misji, Jego posłudze, Jego działaniu! – podkreślił kaznodzieja.

Po homilii w obecności arcybiskupa łódzkiego, przełożonych seminarium, rodziny, przyjaciół oraz obecnych parafian, klerycy III i IV roku przyjęli posługi lektora i akolity, które będą pełnić w Kościele.

– Dla mnie przyjęcie posługi lektora wiąże się z postanowieniem, by bardziej zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym. – mówi kl. Kamil Kolasiński. Chciałbym więcej czytać Pisma Świętego i nim się modlić. – dodaje.

– Przyjęcie posługi akolity będzie dla mnie zadaniem, by nieść ludziom Jezusa w Eucharystii – tłumaczy kl. Tomasz Grzejdziak. Choć jest to dla mnie jeszcze niezrozumiałe i przerasta mnie to, ale przyjmuję to z wiarą i sercem – podkreśla.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.