Abp Ryś konsekrował kościół Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim
17 października 2020 | 11:12 | ek | Ostrów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
– Ten dom jest dla Boga, a ja, a wy dla kogo jesteście? My mamy być chwałą Boga – mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości konsekracji kościoła Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczystość połączono z jubileuszem 25-lecia erygowania parafii.
W homilii abp Grzegorz Ryś odwołując się do dzisiejszej Ewangelii stwierdził, że Jezus oferuje człowiekowi taką relację miłości z Nim, która nazywa się przyjaźń. – Nie ma większego honoru jak być przyjacielem Jezusa. We wszystkim, co robimy w Kościele chodzi o Jezusa. Nie zawsze to widać. Nieraz pozasłaniamy Jezusa na tysiąc sposobów, ale zawsze idzie o Niego. W naszej wierze idzie o spotkanie z Nim – podkreślił administrator apostolski diecezji kaliskiej.
Zaznaczył, że Jezus pokazuje w Ewangelii czego człowiek nie musi się obawiać. – „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało”, czyli nie bójcie się jakiś wewnętrznych wrogów. Nie bójcie się prześladowań. To, co pozwala przejść przez prześladowanie to doświadczenie przyjaźni z Jezusem. Jeśli chrześcijanie czasami umierają, to nie umierają za jakieś swoje poglądy, ale umierają z miłości do Boga, który w Jezusie Chrystusie objawił się im jako przyjaciel. Przyjaźń z Jezusem jest motywem, który może przeprowadzić człowieka przez cierpienie – mówił kaznodzieja.
Wskazał, że Jezus przestrzega przed obłudą i dwulicowością. – Jezus mówi bardzo mocno: „bójcie się kwasu” tzn. obłudy. Od postawy obłudy, aktorstwa może zakwaszać się cały Kościół. W tej relacji przyjaźni nie ma miejsca na dwulicowość, podwójność, kłamstwo. Przyjaźń wymaga prawdy. Jezus mówi „zadbajcie o to, abyście byli prawdziwi w tym, co robicie” – podkreślał abp Ryś.
Wskazywał, że poprzez konsekrację świątynia zostanie oddana na chwałę Boga. – Św. Paweł pisał, że taki jest zamysł Boga, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu. Ten dom jest dla Boga, a ja, a wy dla kogo jesteście? My jesteśmy wolni. My możemy należeć do Boga tylko mocą własnej decyzji, otwarcia się na przyjaźń. Kościół jest Jego, a ja? Św. Ireneusz mówił, że chwałą Boga jest żyjący człowiek. Wy jesteście chwałą Boga – przekonywał metropolita łódzki.
Podczas Eucharystii do świątyni zostały uroczyście wprowadzone relikwie świętych Ludwika i Zelii Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Po Mszy św. abp Grzegorz Ryś poświęcił tablicę upamiętniającą uroczystość konsekracji kościoła.
Parafię Świętej Rodziny erygował 20 sierpnia 1995 r. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który jednocześnie jej pierwszym proboszczem ustanowił ks. Janusza Gierę.
Obecny wystrój wnętrza kościoła pochodzi z przełomu XX i XXI w. Powstał on dzięki staraniom obecnego proboszcza – ks. kan. Dominika Wodniczaka. Zaprojektowała go siostra Maristella Sienicka – Uczennica Boskiego Mistrza.
Na ścianie szczytowej prezbiterium znajduje się duża mozaika przedstawiająca Świętą Rodzinę spożywającą posiłek w Nazarecie (wykonana przez włoską pracownię Domus Dei). Tabernakulum posiada formę przełamanego chleba, a w marmurowy ołtarz soborowy wkomponowane zostały ikony przedstawiające sceny: Jezusa umywającego nogi uczniom i rozpoznanie Jezusa przez uczniów po łamaniu chleba. Okna świątyni zaopatrzone są w cykl jedenastu witraży ilustrujących Orszak Jana Pawła II.
Parafia posiada relikwie św. Jana Pawła II, które zostały uroczyście intronizowane 18 listopada 2012 r. przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka oraz relikwie św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.