Abp Ryś na 110 lecie parafii pw. św. Stanisława Kostki: czy wybrałeś tę parafię sercem?
01 stycznia 2020 | 22:30 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Nie chodzi o to, że mieszkasz na tym terenie. Wybrałeś tę parafię sercem? Czy stało się to pod wpływem takich lub innych przeżyć? Czy stało się to pod wpływem słowa Bożego, które cię w sercu tnie i wymaga od ciebie decyzji? – pytał abp Grzegorz Ryś. 1 stycznia 1910 r., dokładnie 110 lat temu, powołano parafię pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi.
Była to trzecia w tamtym czasie parafia, która znajdowała się w granicach Łodzi. Wcześniej powstały tylko parafia pw. Wniebowzięcia N.M.P. na Placu Kościelnym, oraz parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul Sienkiewicza.
Z okazji dzisiejszego jubileuszu w łódzkiej bazylice archikatedralnej abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za 110 lat istnienia wspólnoty parafialnej, której pierwszym proboszczem był ks. parł. Wincenty Tymieniecki – późniejszy pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej.
– Można mieć fantastycznie działające struktury prawne i instytucje, ale, by mówić o parafii, trzeba zobaczyć, czy tam jest wspólnota – mówił w homilii łódzki metropolita. – Co ludzie, którzy są z tej parafii, wiedzą wzajemnie o sobie? W jakiej mierze są w stanie sobie pomóc? Czy wiedzą, kto w tej parafii jest biedny? Czy wiedzą, kto w tej parafii potrzebuje natychmiast pomocy, kto jest chory? Ilu w tej parafii jest ludzi, którzy mówią: to jest wspólnota, za którą odpowiadam, i widzą tę parafię jako obszar swojej odpowiedzialności – wyboru, którego się dokonuje w miłości, w sercu? – pytał kaznodzieja.
– Przyjrzyjcie się sercu i temu, co z nim robi słowo Boże – apelował arcybiskup. – Na ile naprawdę słowo Boga dokonuje wewnątrz nas takich operacji, które pomagają nam podejmować rzeczywiste decyzje wyboru w miłości? Jest duże niebezpieczeństwo, że bez poddania się takiej misji słowa Bożego to, co zewnętrzne, jest tylko dekoracją, albo – jak mówi papież Franciszek – pustym słowem – zauważył hierarcha.
Na zakończenie liturgii metropolita łódzki udzielił błogosławieństwa Aaronowego, które uczynił swoimi życzeniami noworocznymi dla zebranych w świątyni.
Kamień węgielny pod budowę kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi został poświęcony 16 VI 1901 r. przez abpa Wincentego Chościak Popiela. W 1909 r. ukończono mury świątyni. Kościół został zaprojektowany przez łódzką spółkę „Wende i Zarske”, z pewną korektą architektów: Sławomira Dziekońskiego z Warszawy oraz Józefa Odrzywolskiego z Krakowa. 10 grudnia 1920 roku papież Benedykt XV bullą Christi Domini powołał do życia diecezję łódzką, a świątynię przy ul. Piotrkowskiej 265 ustanowił katedrą biskupów łódzkich. W 1922 r. bp Wincenty Tymieniecki wraz z kard. Aleksandrem Kakowskim dokonał konsekracji kościoła. Natomiast w 1989 roku papież Jan Paweł II przyznał łódzkiej katedrze tytułu bazyliki mniejszej. Dziś parafia pw. św. Stanisława liczy 12 500 tyś. wiernych, którym posługuje proboszcz ks. prał. Ireneusz Kulesza oraz trzech wikariuszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.