Abp Ryś o buncie w Kościele: warto żyć radykalnie
10 września 2018 | 12:22 | xpk / pz | Łódź Ⓒ Ⓟ
Już po raz 16. w Łodzi obywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur. W tym roku trwający od 10 – 16 września Festiwal upływa pod hasłem „Kultura Buntu”, które, jak wyjaśniaja organizatorzy, oznacza wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata.
Wśród wielu propozycji przygotowanych przez organizatorów Festiwalu – koncertów, spektakli, wystaw, filmów znalazł się także wykład arcybiskupa Grzegorza Rysia. W gmachu seminarium metropolita mówił o „Buncie w Kościele”. Pół wieku po rewolucji’ 68 powracamy do czasu, gdy międzynarodowym językiem protestu stały się: muzyka, kino, a nawet zrywające z kodem klasowym ubranie – tłumaczą twórcy największego w Łodzi kulturalnego wydarzenia w ciągu roku.
– Swoim wykładem chciałem powiedzieć wprost, że warto żyć radykalnie w Kościele – tłumaczy arcybiskup. – Mówiłem o ludziach Kościoła jakimi są bez wątpienia: Arnold z Berescii, św. Tomasz Morus, Hieronim Savonarola czy Jan Hus. Takich ludzi przez dwadzieścia wieków istnienia Kościoła mieliśmy wielu. To oni w imię Kościoła potrafili pokazywać mu prawdy, którymi ten Kościół powinien żyć. Żyć prawdami, które głosi. To ich mówienie i działanie czasem kosztowało nie małe cierpienie, ale gdzieś tam na końcu działo się tak, że Kościół przyznawał im racje. Przykładem tego jest kanonizacja Tomasza Mora, czy to, jak Kościół mówi o Janie Husie – że jest reformatorem Kościoła, którego należy posłuchać – zaznaczył metropolita Łodzi.
– Sformułowanie tematu wykładu „Bunt w Kościele” oznacza dla mnie – zaznaczył – że nie chodzi o bunt przeciw Kościołowi – czyli nie mówimy o sytuacjach, których dość dużo znamy, że ktoś tak kolokwialnie i ostatecznie trzasnął drzwiami do Kościoła i poszedł sobie, czy wyprowadził się z niego gdzie indziej. Jeśli natomiast mówimy – „Bunt w Kościele” – to znaczy, że mówimy o jakimś radykalnym przeżywaniu wiary w Kościele i w imię Kościoła, a pewnie najbardziej w imię zasad, które ten Kościół głosi, w imię wartości, które przepowiada, które Go ostatecznie – jako pierwszego – powinny tworzyć.
Czasami jednak zdarzało się tak – ponieważ Kościół jest święty, ale składa się z grzeszników – że ten Kościół zaczyna żyć wbrew zasadom, które innym przepowiada. „Bunt w Kościele” – to bunt w imię zasad, którymi Kościół żyje, które Kościół tworzą i to jest wynik radykalnego przeżywania wiary, która prowadzi do zderzenia się z Kościołem, w którym przyszło im żyć. – tłumaczył abp Ryś.
Satysfakcję z udziału abp. Rysia w Festiwalu wyrażali organizatorzy wydarzenia. – Jako że Łódź od samego początku związana jest z czterema kulturami, a więc ludźmi, którzy je tworzy tj. Polakami, Żydami, Niemcami i Rosjanami, a tym samym wyznawcami rożnych wyznań i religii, przygotowując program Festiwalu pomyśleliśmy, że można zaprosić łodzian do czterech świątyń, gdzie gospodarzami będą samami ich przedstawiciele i powiedzą coś o buncie w swoim Kościele – powiedziała KAI Joanna Podolska – dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – Bardzo się cieszymy, że ksiądz arcybiskup przyjął nasze zaproszenie do wygłoszenia tego wykładu i pokazania przez niego, że bunt Kościele jest możliwy – dodała jedna z organizatorek Festiwalu.
Tegoroczny festiwal zakończy się za tydzień tj. w niedzielę 16 września. Więcej informacji na temat kulturalnych wydarzeń Festiwalowych można znaleźć na stronie Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.