Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości
30 stycznia 2023 | 16:00 | xpk, ar | Łódź Ⓒ Ⓟ
Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.
W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. – Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.
Dodał, że należy pamiętać o ważnych rocznicach, ale uważać, by nie idealizować przeszłości. – Byśmy się nie dali uwięzić w nostalgii i myśleniu, że kiedyś było fantastycznie, wyjątkowo i przepięknie. Takie uwięzienie wyrywa nas z tego, co jest naszym domem, misją, naszego działania, życia tu i teraz – podsumował abp Ryś.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi wiele różnych działań, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, bezdomnym, bezrobotnym i niepełnosprawnym. Zajmuje się wszystkimi grupami społecznymi. Prowadzi dwie świetlice środowiskowe dla dzieci na terenie Łodzi oraz dwa domy dziennego pobytu dla seniorów. Caritas prowadzi dwa podmioty lecznicze – hospicjum domowe i Integracyjny Zakład Leczniczy. W Drzewocinach znajduje się ośrodek wypoczynkowo–rehabilitacyjny, gdzie organizowane są turnusy rehabilitacyjne. W Łodzi przy ul. Wólczańskiej znajduje się punkt pomocy charytatywnej, który w tej chwili jest centrum pomocy migrantom i uchodźcom.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej powołał do istnienia bp Wincenty Tymieniecki w 1932 roku, a jej pierwszym dyrektorem został ks. Stanisław Nowicki. W latach 1950-1989 władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto, zakazując działalności. Dnia 2 IV 1990 na mocy dekretu biskupa diecezjalnego Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, a jej dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.