Abp Ryś w 8. rocznicę Smoleńska: Polska rozpozna w nas synów Bożych?
10 kwietnia 2018 | 22:57 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Umiecie budować jedność po Bożemu? Jesteście synami Bożymi? Świat rozpozna w was synów Bożych? Polska rozpozna w nas synów Bożych? Możemy dać mocne świadectwo zmartwychwstania Pana? – pytał abp Grzegorz Ryś. W 8. rocznice katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem metropolita łódzki w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki przewodniczył Mszy świętej w intencji ofiar oraz ich rodzin.
– Dobrze, że wysłuchaliśmy tej listy imion i nazwisk, tych którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – mówił abp Grzegorz Ryś we wprowadzeniu do Mszy świętej. – To nie jest żaden apel poległych, to jest litania ludzi, którzy żyją w Bogu, a my ich przyzywamy w tajemnicy świętych obcowania. Nie czytamy tej listy tak, jak się czyta na innych uroczystościach! To nie jest apel poległych, to jest litania żywych. Zapraszamy ich do naszej modlitwy, zapraszamy ich, by stanęli z nami przy tym ołtarzu w takim poczuciu, że ich służba dla nas, dla Polski wcale się nie skończyła, i że paradoksalnie, ale ten paradoks wiara nam oświetla. Dzisiaj mogą więcej niż mogli wtedy, dlatego, że są w Bogu! – tłumaczył łódzki pasterz.
W homilii nawiązując fragmentu ewangelii zapisanej u św. Jana zwrócił uwagę na to, że Słowo Boże zawsze jest właściwe na dany moment. – Dostajemy dzisiaj w 8. rocznice tamtej tragedii słowo o jedności – zauważył arcybiskup.
– Pewnie jest tak, że dzisiaj słowo „jedność” jest najczęściej padającym słowem w Polsce! Wszyscy się do niej namawiają wzajemnie. Nie chodzi o to, żebyśmy teraz myśleli o wszystkich, ale byśmy myśleli o sobie, bo to słowo mówi przede wszystkim o Kościele – o pierwszej chrześcijańskiej wspólnocie. To słowo pokazuje Kościół jako narzędzie wspólnoty, narzędzie jedności. To słowo nam dzisiaj mówi byśmy się poddali mocnemu działaniu. (…) Czy jako Kościół, czy my jesteśmy faktycznie tymi, którzy budują jedność? Czy nie dajemy się wmontować w taką narrację, która przychodzi do Kościoła z zewnątrz, i i która rodzi w nas podziały? My mamy być narzędziem jedności dla wszystkich! – podkreślił arcybiskup.
Metropolita łódzki wskazał, że kluczem do budowania jedności jest patrzenie na potrzeby innych ludzi. – Widzenie potrzeb, kto ma jaką potrzebę, jest znakiem, że jesteśmy królestwem Bożym jako Kościół – dodał kaznodzieja.
Po zakończeniu liturgii pod pomnikiem dedykowanym 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej, który usytuowany jest na placu katedralnym, kwiaty i znicz złożył metropolita łódzki oraz uczestnicy wieczornej Mszy świętej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.