Abp S. Szewczuk wezwał młodych, aby nie wstydzili się swej ojczyzny
15 kwietnia 2019 | 12:09 | kg (KAI/RISU) / pw | Kijów Ⓒ Ⓟ
Nie pozwólmy, aby ktokolwiek wyśmiewał Ukrainę – napisał w tradycyjnym przesłaniu do młodych na Niedzielę Palmową arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Wezwał ich również do udziału w drugiej rundzie wyborów prezydenckich, gdyż – jak podkreślił – od ich wyniku zależeć będą losy kraju na najbliższe dziesięciolecia, a może dla dalszego jego istnienia.
„Dziś będziemy wyrażać na Ukrainie swoją dojrzałość narodową i chrześcijańską, uczestnicząc w wyborze prezydenta kraju” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Zwrócił uwagę, że dla kogoś mogą to być pierwsze wybory w życiu, a „właśnie ten dzień może się stać decydujący dla losów kraju na dziesięciolecia, a nawet dla dalszego jego istnienia”. Dlatego arcybiskup wezwał młodych odbiorców swego orędzia „do dojrzałej odpowiedzialności”, ponieważ jedynie „osoba dojrzała jest w stanie przewidzieć skutki swego wyboru i wziąć na siebie odpowiedzialność za nie”.
Zaapelował, aby nikt nie pozwolił komukolwiek „wyśmiewać Ukrainy, naigrawać się nad jej krwią i cierpieniami naszego narodu, który za cenę własnego życia walczy o prawdziwą wolność”.
Zdaniem głowy UKGK, z najnowszych badań socjologicznych wynika, że większość młodych Ukraińców za najważniejszą wartość swego życia uważa wolność. Jeszcze stosunkowo niedawno, bo w 2013 chciano nam tę wolność zabrać – przypomniał Szewczuk. Zaznaczył, że nie jest więc przypadkiem, że przeciwne siły za cel swego uderzenia obrały właśnie młodzież. „Dzwony kościelne obudziły nasze sumienie i na Majdanie [w Kijowie] kosztem wielkich ofiar obroniliśmy nasze prawo do czynienia dobra w wolności, do wolnego życia na własnej ziemi, danej przez Boga” – głosi dokument arcybiskupi.
Wezwał młodych, aby nie ulegała manipulacji i podstępnej propagandzie. „Abyście mogli jak najlepiej i jak najbardziej świadomie podejmować decyzje osobiste i odpowiedzialne, chcę przypomnieć kryteria, jakie przedstawił w swoim czasie śp. Lubomyr (Huzar) i według których, jego zdaniem, należy oceniać kandydatów na urzędy w państwie: profesjonalizm, ład i patriotyzm” – napisał zwierzchnik UKGK. Podkreślił, że tylko ten, kto ma w sobie te cechy, może zasługiwać na nasze zaufanie.
Wskazał, że obecnie cały Kościół przyzywa łaski Ducha Świętego na młodzież kraju, wierząc, że wybór, dokonany przez nią, jak i przez cały naród, będzie „dobrą nowiną dla Ukrainy i świata, podobnie jak wybór młodzieży jerozolimskiej stał się chwalebną częścią Ewangelii samego Chrystusa”.
Arcybiskup większy zwrócił się również do młodzieży ukraińskiej, żyjącej za granicą, która nie bierze udziału w wyborach. Ją również wezwał do odpowiedzialności w swych wspólnotach kościelnych i społecznych, za przyszłość krajów, w których mieszka. „Nie lękajcie się osiągania sukcesów i pełnienia służby na najwyższych szczeblach społeczeństwa i stawania się w ten sposób dumą swego narodu i swego Kościoła” – zaapelował autor orędzia. Zachęcił swych młodych czytelników, aby stawali się aktywnymi członkami swych parafii ukraińskich, bo dzięki temu „będziecie tworzyć lepszą przyszłość dla siebie, swych następców, Kościoła i całej ludzkości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.