Abp Salvatore Pennacchio: aby iść i nie pobłądzić trzeba mieść jasny punkt odniesienia
06 stycznia 2020 | 19:05 | bgk / hsz | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Aby iść i nie pobłądzić trzeba mieć światło, trzeba mieć jasny punkt odniesienia” – mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego w Gnieźnie abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz apostolski w Polsce dziękował tego dnia za 21 lat posługi biskupiej.
„Dzisiejsza uroczystość naznaczona jest światłem i radością” – mówił w homilii abp Pennacchio podkreślając, że czytana w Objawienie Pańskie liturgia słowa rozpoczyna się od wyraźnego wezwania „powstań!”
„Nie stójcie. Ruszajcie. Idźcie, bo jest gdzie iść i do Kogo iść. Ale żeby iść i nie pobłądzić, trzeba mieć światło, trzeba mieć jasny punkt odniesienia, jak królowie, którzy szli do Jezusa kierowani blaskiem gwiazdy” – mówił hierarcha dodając, że monarchowie są dla nas nie tylko wzorem zawierzenia, ale także głoszenia Dobrej Nowiny w świecie.
„Trzej królowie uczą nas odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii. Każdy z nas powinien nieść Dobrą Nowinę wszystkim, których napotyka na swojej drodze, z radością dając świadectwo swojego spotkania z Jezusem i doświadczenia Jego miłosierdzia” – wskazał abp Pennacchio.
Nuncjusz apostolski w Polsce przypomniał też, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem wszystkich ludzi, bo „dziś zbawienie przyszło nie tylko do synów Izraela, ale do licznych ludów, do pogan, którzy nie należeli do narodu wybranego”. Jest również – podkreślił – świętem misyjnym, bo „cały Kościół Chrystusowy jest misyjny”.„Mogłem się o tym przekonać, gdy byłem nuncjuszem apostolskim w Rwandzie” – przyznał abp Pennacchio dzieląc się trudnym doświadczeniem posługi w tym kraju krótko po tym, jak jego ludność została zdziesiątkowana w skutek okrutnego ludobójstwa.
„Ciężko było wówczas mieć nadzieję” – przyznał duchowny dopowiadając, że właśnie wtedy zrozumiał, że o nadziei trzeba nie tylko mówić, ale trzeba ją przede wszystkim dawać, niosąc konkretną pomoc i wsparcie.
Abp Pennacchio podziękował też wszystkim za włączenie się w jego modlitwę dziękczynną za dar i łaskę biskupstwa, które dokładnie 21 lat temu otrzymał w Bazylice św. Piotra w Watykanie z rąk papieża Jana Pawła II. Przekazał też duchownym i wiernym świeckim pozdrowienie od papieża Franciszka.
Mszę św. koncelebrowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowskim pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Po Ewangelii zabrzmiał śpiew anuncjacji, w której diakon ogłosił dawnym zwyczajem daty świąt ruchomych. Przed błogosławieństwem natomiast poświęcone zostały przyniesione przez wiernych: kadzidło, kreda i woda.
Po Mszy św. na placu przy katedrze gnieźnieńskiej odbyło się powitanie gnieźnieńskiego Orszaku Trzech Króli, który – jak wskazał Prymas Polski – co roku przypomina i wyraża symbolicznie prawdę, że „Bóg naprawdę jest dla wszystkich”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.